14° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.90
 • DOLAR 6.21

Avusturya’da yürürlüğe giren ‘Burka Yasau’ protesto edildi

Avusturya’da bugün yürürlüğe giren cemiyete sarih yerlerde suratın tamamının tanınmayacak biçimde örtünmesini meneden “burka yasayı” protesto edildi.
Dünya - 2 Ekim 2017 13:49 A A

Avusturya’da bugün yürürlüğe giren cemiyete sarih yerlerde suratın tamamının tanınmayacak biçimde örtünmesini meneden “burka yasayı” protesto edildi. Polisin geniş güvenlik tedbirleri aldığı şovda, protestoculardan eksantrik anlar yaşandı.

Avusturya’da “burka yasağı” bugünden itibaren uygulanacak olmasına protestocuların ellerindeki pankartlarda yazılı, “Tek tipe hayır”, “Müslümanların diğerleştirilmesine hayır” pankartlar açan göstericiler, şahsi hayata müdahale olarak belirledikleri yasağın kaldırılmasını istedi.

Protestoya katılan Afganistanlı Aclan Alçağın adlı gösterici, İHA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ’’Siyasetçiler İslam’ın bedellerini tercih malzemesi olarak kullanıyor. Burka kapalı bir elbise oluşu nedeniyle insanları natürel olarak korkuttuğuna değiniliyor. Yabancı biri bizim ismimize nasıl giyineceğimize karar verir ki. Bugün yürürlüğe giren cemiyete sarih yerlerde suratın tamamının tanınmayacak biçimde örtünmesini meneden burka yasağının kaldırılması için çıkan yeni kanunu protesto ediyoruz’’ dedi.
Protestoya katılan Avusturyalı Karin Verschleir adlı gösterici, “kim nasıl giyinmek istiyorsa o biçimde giyinmelidir. Devlet ya da başka bir müessese kimseye nasıl giyinmesi gerektiğini dikte edemez” dedi.

’’Yabancı biri benim adıma nasıl giyeceğime karar veremez’’ dedi.

Afganlı Hatice K. adlı bir başka gösterici ise, “Cemiyeti ayrıştırmadan öteye geçmeyen bu anlamsız kanunu protesto etmek için şova katıldım. Şayet Avusturya’da din serbestliği varsa, neden cemiyete sarih yerlerde din hürlüğüne izin edilmiyor. Yabancı biri benim adıma nasıl giyeceğime karar veremez. Bu yasa az rakamda da olsa tamamen örtünen insanları cemiyetten izole edecektir” dedi.

’’Burka yasağına uymayan bireylerin 150 avro para cezasına çarptırılacak’’

Yetkililer burka yasağına uymayan bireylerin 150 euro para cezasına çarptırılacağı, suratını açmamakta dayanan bireylerin kimlik tespiti yapılmak üzere polis merkezlerine götürüleceğini bildirdi.
Öte yandan ulusa sarih yerlerde suratın tanınmayacak biçimde tekstil ya da maske, kask gibi unsurlarla örtünmesini meneden yasa 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Burka yasağı, Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz tarafından geçim kanunu kapsamında mecliste yapılan oylamayla yasalaştırılmıştı. Avusturya’ya dışarıdan girenler, Kamuda çalışanlar, Beynelmilel müesseselerde çalışan bürokratları da içeriyor. 

Mehmet Emin Avcı

Dünya - 13:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.