Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

BARAJ SUYU ÇEKİLDİ, ALTINAPA HANI ORTAYA ÇIKTI

Konya Haber - 8 Aralık 2017 08:34 A A

Konya’da, Altınapa Barajı’nın suyunun çekilmesinin ardından Selçuklu Devleti dönemine ait Altınapa Hanı ortaya çıktı.

Konya’ya 1950’li yılların başında halkın içme suyu ihtiyacını karşılaması amacıyla yapılan Altınapa Barajı’nda yağışların azalmasıyla su seviyesi düştü. Suyun çekilmesiyle beraber Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait 816 yıllık Altınapa Hanı ortaya çıktı. Yaklaşık 50 yıldır suyun altında kalan Altınapa Hanı havadan görüntülendi. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Yaşar Erdemir, Altınapa Han’ın en talihsiz hanlardan biri olduğunu söyledi. Erdemir, “Bu han 1201 yılında Selçukluların önemli ünlü komutanlarından Şemseddin Altunapa tarafından yaptırılmıştır. Bu bakımdan ticaret yapılarının önemli gruplarından birini oluşturur. Ne yazık ki en talihsiz hanlardan birisidir. Bunlara menzil hanı diyoruz. Çok perişan bir haldedir, barajın içinde kalmıştır. Karabatak gibi kah görünür kah görünmez. Zaman zaman sular çekildiğinde suyun üstüne çıkar. Sular yükseldiği zamanda sular altında kalır” şeklinde konuştu.

Altınapa Hanı’nın 8 asırdan beri bütün bu olumsuzluklara rağmen zor şartlara göğüs gerebilen, ayakta kalabilen en önemli sağlam yapılardan birisi olduğunu kaydeden Yrd. Dç. Dr. Yaşar Erdemir, “Bu sebeplerden birisi kesme taşlardan yapılmış olması, diğer bir sebebi de Horasan harcıyla inşa edilmiş olmasındandır. Yoksa günümüze kadar bu kadar zor şartlarda gelmesi mümkün değildi. Bu hanın böyle bir kaderi var, bazen görünüyor, bazen görünmüyor. Kışın sert geçtiği zaman yağmur, karın bol olduğu zaman epey bir bu hanı görmek mümkün değil. Ama suların az olduğu kurak bir kış geçirildiği zaman genelde üst kısımlar hiç olmasa örtü kısımlarını kısmen mümkün olabiliyordu” dedi.

Konya Haber - 08:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.