13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Barzani’ye işlem tasarıyı, Irak ordusu kuzeyden girecek!

Türkiye gazetesinden Çetiner Çetin’in haberinde, Bağdat’tan gelen askerî yetkililerle başlatılan görüşmeler devam ederken Ankara, Kürt idaresine müteveccih uygulamaların sertleştirilmesi hususunda oldukça kararlı.
Güncel - 2 Ekim 2017 13:52 A A

Türkiye gazetesinden Çetiner Çetin’in haberinde, Bağdat’tan gelen askerî yetkililerle başlatılan görüşmeler devam ederken Ankara, Kürt idaresine müteveccih uygulamaların sertleştirilmesi hususunda oldukça kararlı. Ankara bundan böyle ticari ve politik ilişkilerde doğrudan Bağdat ile muhatap olacak. Kürt idaresinin hukuksuz halkoylaması kararını söylemesi ile beraber 7 düzeyli yalıtım süreci 12 Ekim tarihi itibari ile ikinci düzeye girecek. İlk düzeyde politik ve enerji alanında lüzumlu reaksiyonlarını ortaya koyan Ankara, ikinci düzeyde ise bölgedeki ticari balansları değiştirecek saldırılar soymaya hazırlanıyor. Özellikle Mersin limanını merkez alan ve Erbil Dohuk hattına uzanan ticari hatta musluğun başındaki bazı işletmelere müteveccih yaptırımların başlatılması tasarlanıyor.

Irak ordusunun kuzeyden ve güneyden toplamda 13 bin askerle işleme katılması bekleniyor.
12 Ekim’den sonra başlatılması tasarlanan işleme göre Türk Silahlı Kuvvetleri, işlemin ilk düzeyinde Irak hudutlarının içine girmeyecek. Irak tüzüğüne göre Fish Habur bölgesi ve devamındaki bölgeler 140 madde uyarınca münazaralı bölgeler ve Irak’ın hakimiyeti sağlaması gereken alanlar. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran temaslarının ardından Irak ordusunun Silopi hududundan Fish Habur hudut hattından ve İran’ın Hacı Umran bölgesinden hareket ederek Kürt idaresinin hakimiyetindeki alanlardan girip yeni geçiş rotaları kuracağı bilindi. Fish Habur’un alınması gidişatında PKK’nın Irak-Suriye hattında geçişler için kullandığı Simelka kapısı da kapatılacak. Böylece Ankara, askerî, yasal ve politik olarak Erbil ile karşı karşıya gelmeden artık Bağdat ile ilişkileri şekillendirecek. Kürt idaresinin geri adım atmaması gidişatında Ankara, diplomatik ilişkileri de askıya almayı tasarlıyor.

Bölgedeki askerî kaynaklar, Kerkük hariç 41 bin Peşmerge’nin ağır silahlarla Irak askerlerini 12 hareket noktasında bekleyeceği bilindi.

İşlemin ardından bölgede Türk ticari mülklerine müteveccih veya Türk yurttaşlarının güvenliğini sağlamak üzere Simelka Fish Habur hattında bir askerî üssün kurulması gündemde… Başika Askerî Üssü de güvenlik emeli ile bu süreçte faal kullanılacak.

Ankara bir yandan Bağdat ile görüşmeler sürdürürken, bir yandan da Musul’un en ehemmiyetli ailelerinden Nuceyfi ailesi ile görüşüyor. Çünkü Musul’un alınması için Nuceyfi ailesi hakimiyetinde Başika Askerî Üssümüze Haşdi Vatani ismi altında bir tümen asker yerleştirilmişti. Ankara yeni süreçte, Haşdi Vatani’nin bölgedeki hâkim efor haline gelmesini istiyor.

Öte yandan İran Silahlı Güçleri Lafçısı Seyyid Mesud Cezayiri gazetemize yaptığı söylemede, İran ile Irak’ın ilerleyen günlerde ülkenin batı hudutlarında ortak tatbikat tertip edeceğini ifade etti.

İşlemin ardından bölgede Türk mülklerine müteveccih veya Türk yurttaşlarının güvenliğini sağlamak üzere Simelka Fish Habur hattında bir askerî üssün kurulması gündemde…

BİRLİKLERE YARDIM

Hududa sevkiyat sürüyor

Suriye hududundaki birliklere yardım emelli sevk edilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri vasıtalar, Hatay’ın Reyhanlı ilçesine erişti. Muhtelif birliklerden sevk edilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri vasıtaların bulunduğu kafile, ilçeye varmalarının ardından Suriye hudut hattı yönüne doğru hareket etti. Güvenlik tedbirleri eşliğinde ilerleyen askeri vasıtaların, huduttaki askeri birliklere yardım emelli sevk edildiği bilindi. 

Güncel - 13:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.