Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Başkan Akkaya, muhtarlarla Buluştu

Akşehir Belediyesi Hıdırlık Sofrası’ndaki programda, konuşan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, muhtarların gününü kutladı.
Konya Haber - 21 Ekim 2017 13:30 A A

Akşehir Belediyesi Hıdırlık Sofrası’ndaki programda, konuşan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, muhtarların gününü kutladı. Muhtarların lokal idare noktasında meslektaşları olduğunun altını çizen Başkan Akkaya, “Türkiye Cumhuriyetindeki idari yapıda yerel idare; muhtar, belediye ve özel idareden oluşur. Biz Büyükşehir olduğumuz için artık özel yöneticilik devreden çıktı, muhtarlar ve belediyeler lokal yönetim konusunda hizmet veriyorlar. Sizler lokal yönetim noktasında bizlerin gözü ve kulağısınız. Cephedesiniz ve tabiri caizse direk noktalarda sırık beyisiniz. böylece sizlerin kanaatleri, bizlere ilettikleri fazla kayda değer. Sizi seçen ve sizden hizmet bekleyen insanların beklentilerini sizler bizden daha iyi biliyorsunuz. Bu beklentileri bizimle paylaşmanız ve bizimde belediye olarak yapabileceklerimizi yapmamız diğer konuları da ilgili kurumlara aktarmamız açısından kayda değer görevler yapıyorsunuz” diye konuştu.

Akşehir Belediyesi olarak yapılan projeler ve hizmetler hakkında da bilgilendirme yapan Başkan Akkaya, ilçe genelinde altyapılar çalışmalarının bütün hızıyla devam ettiğine değinerek, “Doğalgazda 15 bin daireye hizmet edecek şekilde daha aşağı inşa çalışması bitti. şu anda 2 bin civarı abone oldu. 500 civarı abonenin de bugün yarın edinmek üzere dönüşümü tamamlandı. Kanalizasyon değişim projemizde Kasım ayının 15’i itibariyle tamamlanıyor. Atık su temizleme tesisimizde fakat doğal temizleme sistemiyle çalışıyor, orası da bitti ve çalışmaya başladı. Dünyanın en modern arıtma tesislerinden biri oldu. 600 kirlilik parametresiyle giren atık suyumuz derhal 60 parametresiyle çıkıyor. Hoşgörü sınırı 100 iken bizim tesisimizde bu oran 60. Yapılacak çalışmalarla bu oran daha da aşağıya çekilecek.Bu atıksu temizleme tesisiyle saniyede 166 litre temiz su Akşehir Gölümüzü besleyecek ve en manâlı noktalardan birisi de bu. Şehrimizde 36 kilometrelik bir elektrik hattı yer altına alındı. Bilhassa tarihi Akşehir dediğimiz tarihi Akşehir evlerinin bulunduğu bölgedeki bu çalışmalarda bitti. Doğalgaz, kanalizasyon ve elektik altyapı çalışmaları nedeniyle alt fakat epeyce bir zahmet oldu, bitkinlik oldu, ara sıra su kesintileri oldu. Onun içinde yeniden sizlerin hoşgörüsüne sığınıyoruz. Fakat büyüklerimizin de dediği gibi ‘sıkıntı olmazsa rahmet olmuyor’. İçme suyu projemizde bu önümüzdeki bir iki ay içerisinde ihale edilecek. Bu çalışmalar hakikatten tarihi projeler. Yüzyılın projeleri. hemen Koski’nin çalışma yaptığı yerlerde 1930 yıllara ait borular çıkıyor. Belki de 1920 ‘li yıllarda var. Fazla eski yıllarda yapılmış ve bu konuya da el atılmamış. 2007 yılında şu andaki Milletvekilimizin Belediye Başkanlığı döneminde bu Avrupa Birliği projesine müracaat edilmiş ve kendi bütçemizden yok AB hibesiyle bu işi yapalım beklentisiyle bugünlere gelerek bizimde yoğun çalışmalarımızla ihale ettirerek çalışmalarımız başladı” diye konuştu.

Belediye ve Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bir zamanlar köy ve kasaba olan ve Büyükşehir Yasası ile mahalle haline gelen yerlerde yapılan çalışmalar hakkında da bilgilendirme yapan Başkan Akkaya, “Akşehirimizin değerli halkına, hoş hizmetlere vesile olmanızdan ve yaptığınız katkınızdan nedeniyle hepinize teşekkür ediyorum. Görevlerinizde kolaylıklar dileyerek, muhtarlar gününüz bitmiş kutlayıp, bahtı açık günler diliyorum” dedi.

Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk de yaptığı konuşmada kendisinin de bir muhtar çocuğu olduğu belirterek, “Rahmetli babamda bir mahalle muhtarıydı. Dolayısıyla muhtarlık nedir? Ne değildir? Bizzat yaşayan birisi olarak sizleri anlıyorum. Türkiye’nin yönetimsel yapısı iki ilke üstüne kurulmuştur. Birisi yerinden yönetim, ikincisi lokal idare. Birçok insan bu yönetimleri birbirine karıştırır. Yerinden idare dediğimiz merkezi iradeyi ifade eder. Yani devlet, yani kamuyu ifade eder. Ankara’da bakanlıklardır. Taşrada il olarak valiliklerdir, ilçe olarak kaymakamlıklardır. bundan başka lokal yönetimler var. Yerel yönetimler ise il özel idareleri, belediyeler ve köyler biçiminde örgütlenmiştir Türkiye’de. Bu örgütlenmelerde vakit içerisinde bir takım farklı yasal düzenlemelerle ayrı bir statü kazanmıştır. Muhtarlarımızı idare yapımız içerisinde ben kılcal damarlara benzetirim. Sizlerin insanın olduğu yeniden, az daha her alanda görevleriniz var. Bu anlamda bizler sizlere müteşekkiriz. daima bizlere takviye oluyorsunuz” diye konuştu.

Konuşmaların arkasından kahvaltıya katılan muhtarlar mahalleleri hakkındaki taleplerini Başkan Akkaya ve birim müdürlerine iletti.

Akşehir Belediyesi Hıdırlık Sofrası’ndaki yemeğe İlçe Kaymakamı Mehmet Türk, Garnizon Komutanı Albay Orkun Turaçlı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe protokolü, millet kurum müdürleri ile semt muhtarları katıldı.

Konya Haber - 13:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]