14° Açık
 • EURO 4.83
 • DOLAR 3.91

Başkan Toru: Şükran Mahallesindeki dönüşüm şehre damga vuracak

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve beraberindeki heyet “Dönüşüm Meram” projesi zarfında Şükran Mahallesi’nde devam eden şehirsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu.İnceleme sırasında araştırmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Fatma Toru, 1 yılı aşkın süre.
Konya Haber - 9 Mayıs 2017 11:41 A A

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve beraberindeki heyet “Dönüşüm Meram” projesi zarfında Şükran Mahallesi’nde devam eden şehirsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu.

İnceleme sırasında araştırmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Fatma Toru, 1 yılı aşkın süredir devamlı uzlaşma, felaket, anlaşma süreçlerinin sona yaklaştığını belirtti. Başkan Toru, “Şuanda da yıkımı devamlı bir binanın önündeyiz. Sahayı daima beraber gezdik. Birlikte gözlemleme imkanımız oldu. Hepinizin gördüğü üzere çok basit bir iş değil. Ev, bağımsız birimler, dükkanlar, iş yerleri gibi o kadar çok inşa var burada. Bunların çoğunu şuana değin belediye olarak anlaşıp yıktık ve sahayı boşalttık” dedi.

Bölgedeki şehirsel dönüşümün 2 ayak halinde gerçekleşeceğini ve kamulaştırmalarla yapıların yıkıldığını dile getiren Başkan Toru, “Toplamda bu bölgede birinci ve ikinci ayak olarak nitelendirdiğimiz alanda 2 binin üzerinde bağımsız bölüm var. Şuan da birinci but olarak belirlediğimiz alandayız. Çünkü toplamını bir defada yapmak uzun bir süre istiyor. Biz burayı etaplayarak çalışmayı seçim ettik. Bu alanın büyüklüğü 100 bin metrekareyi buluyor ve bu alanda şuana değin kamulaştırdığımız anlaştığımız bina sayısı 800’ün üzerinde” ifadelerini kullandı.

Yıkım alanında yalnızca kamulaştırma yapmadıklarını aktaran Başkan Toru, “Aynı Zamanda kat karşılığı inşaat çalışması da yapıyoruz vatandaşlarla. Burada aldığımız dairesine karşılık diğer dönüşüm alanlarında yargı edebiliyorsa borçlanmak suretiyle daire veriyoruz. Birinci etabın devletleştirme ve felaket maliyeti 70 milyon TL’yi bulacak” dedi.

“Değişim şehre damga vuracak”

Şükran Mahallesi’nde yapılan şehirsel dönüşümün Konya’ya damga vuracağını söyleyen Başkan Toru, bölgenin hoş bir görüntüye kavuşturulmasının amaçlandığını açıklama etti. Başkan Toru, “Herhangi bir inşa işlemi yok. Burada yaptığımız dönüşüm şehre damgasını vuracak ve önümüzdeki yüz sene konuşulacak bir dönüşüm. Burada tarih, kültür, kimlik turizm, yerel ticaretin canlanması var. Mevlana Kültür Vadisi aksında kalan ve şehrin imajı açısından da önemli bu bölgenin kötü görüntüden kurtarılarak en hoş görüntüye kavuşturulması bizler için en kayda değer görevlerden biri.

“İlim ve irfan yuvası olacak”

Bölgenin büyük kasaba açısından en prestijli bölgelerden biri olacağını vurgulayan Başkan Toru, “Yaşamış, canlı bir alan olacak. Hem tarihi ve kültürel mirasıyla ayrıca turizmiyle ayrıca ticari alanlarıyla keza kültür sanat etkinlikleriyle ayrıca de Selçuklu’nun başkenti olan bu şehirde geçmişte olduğu gibi ilim ve irfanın yuvası olarak burası her daim yaşamış bir bölge olacak” şeklinde konuştu.

Konya Haber - 11:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]