14° Açık
 • EURO 7.28
 • DOLAR 6.19

Bayanların kabusu idrar kaçırma

İdrar kaçırma sualin her geçen sene daha da çoğalmasının nedenleri başında hayat vaktinin uzaması olarak gösteriliyor.
Sağlık - 2 Ekim 2017 15:18 A A

İdrar kaçırma sualin her geçen sene daha da çoğalmasının nedenleri başında hayat vaktinin uzaması olarak gösteriliyor. Kontinans Derneği Başkanı Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, “İdrar kaçırma bayanlarda daha sık görülen bir problemdir. Türkiye’de yapılan bir çalışmada, bayanlarda idrar kaçırmanın erkeklere kıyasla 4 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Dünyada ve Türkiye’de idrar kaçırma meseleyi her sene çoğalmaktadır. Beynelmilel Kontinans Birliği’nin sayılarına göre dünyada 400 milyon, Avrupa’da ise 50 milyon birey idrar kaçırma meseleyi yaşamaktadır. “Türkiye’de ise bu mevzu her gün giderek gelişen bir problem halini almaktadır” dedi.

30 yaşını geçen her 4 bayandan birinde görülüyor

İdrar kaçırma özellikle menopoz sonrası yarıyılda ve doğum yapma rakamı fazla bayanlarda görülebilen 30 yaşını geçkin her dört bayandan birinde görülebilen ciddi ve yaygın bir meseledir. Doğum yapmamış genç bayanlarda dahi zaman zaman görülebilir. Bayanların ömürlerinin uzaması ile mesele daha da büyümektedir.Bayanlarda idrar kaçırma şikayetlerinin en ehemmiyetli sebebi genetik yapıdır. Bağ dokusu, irsiyetsel olarak cılız ve sarkmaya meyilli olan fertlerde, bu problem sıklıkla oluşur.Genital uzuvların sarkması ise çoğunlukla güç ve sık doğumlar, kronik öksürük ve astım hastalığı, ağır yük kaldırma, kronik kabızlık, fazla kiloluluk gibi etkenlerin varlığında oluşur ve netice olarak “İdrar kaçırma” problemi oluşur.

Bayanlar idrar kaçırma meselesini kabulleniyor

Dünya popülasyonunun %8’inin idrar kaçırma meseleyi yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Oktay Demirkesen, dünya popülasyonunun ihtiyarladığı dikkate alınırsa problemin majörlüğünün daha net ortaya çıktığını belirtti ve laflarına şöyle devam etti; “İdrar kaçırma meseleyi yaşam niteliğini ehemmiyetli oranda etkileyebilecek bir vaziyettir. İdrar kaçırma problemini yaşayan bayanlar bunalım ve sosyal yaşamdan çekilme gibi meselelerle karşılaşmaktadırlar. Burada enteresan olan nokta ise bayanların idrar kaçırma meselelerine hipotez edilenden daha düşük oranda derman aramalarıdır. Bu oranın düşük olmasında idrar kaçırma şiddeti ve sıklığı ehemmiyetli etmenler olsa da, idrar kaçırmaktan utanma, bu gidişatın muhakkak yaşlardaki bayanlarda görülmesinin klasik kabul edilmesi ve rehabilitasyon neticelerinin iyi olmadığı doğrultusundaki yanlış bilgilendirmedir” dedi.

İdrar Kaçırma Rehabilitasyonu

Cerrahi olmayan rehabilitasyon: Bu rehabilitasyon usulü problemi makûslaştıran etmenlerin mesela, kabızlık, kiloluluk, sigara kullanımı, fazla akışkan alımının önlenmesi gibi ve artmış karın içi tazyikini dengelemek için hastanın pelvis tabanı maharetini çoğaldırmaya müteveccih adaleler ile bayanlık hormonu vaziyetinin düzenlenmesini emeller.

Kegel egzersizleri: Pelvis, tıpta leğen kemikleri arasında kalan bölgedir. Doğum sırasında, bebeğin takip edeceği yol burasıdır. Pelvis bölgesinde çok rakamda adaleler vardır. Bu adalelerin eğitimi idrar yaparken, bu bölge adalelerinin bunalması ile idrar akımının durdurulması ve bir müddet yakalanması ile sonra tekerrür hafifletilmesi ile olur. Bu harekâtı yaparken hangi adalelerin kasılmasının bu tesiri sağladığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bu adale grupları bilindikten sonra, gün boyu 200 kere kasılmalı ve hafifletilmelidir. 5 yavaş, 5 süratli hareket günde en az 5 kere yapılmalıdır. Gebelik süresincede en az 3 kere yapılmalıdır ve doğum sonrası da asgari 10 kere yapılmalıdır. Kegel egzersizleri, özellikle doğum sonrası sık olarak görülen öksürmek, hapşırmak, gülmek ile idrar kaçırmayı yasaklamaktadır.

İlaçla rehabilitasyon :Mevzunun uzmanı doktorlar tarafından karar verilen, mesane rahatlatıcı ilaçların kullanımı buna uygun olan bireylerde fayda sağlamaktadır.

Cerrahi rehabilitasyon : Asıl stress inkontinansın rehabilitasyonu, cerrahi usullerle yapılan rehabilitasyon şeklidir. Bu meseleyi düzenlemek için günümüzde uygulanan muhtelif operasyon tipleri mevcuttur.

Bayanlar üzerinde idrar kaçırma meselesine farkındalık yaratmak emeliyle Canped, Kontinans Derneği “Yaşamı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” projesi başlattı.

Sağlık - 15:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.