Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

Beyaz altın pamuğun mukadderatı çizilecek

İzmir’de Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nın 7.’si tertip edilecek.
Ekonomi - 2 Ekim 2017 13:58 A A

İzmir’de Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nın 7.’si tertip edilecek. Organizasyon için Ekonomi Bakanlığı, Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere Türkiye’nin pamukla alakalı tüm müesseseleri Ege İhracatçı Birlikleri’nde toplandı.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi’nin moderatörlük yaptığı buluşmada; Dünya Pamuk Araştırma Konferansı için Milli Yürütme Kurulu ve Akademik Danışma Ve Değerlendirme Heyeti’nun süratli bir biçimde oluşturulması kararlaştırıldı.
Türkiye’nin senelik 25 milyar doları aşan tekstil ve konfeksiyon mahsulleri ihracatı olduğuna işaret eden Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, Türkiye’de son senelerde pamuk yapımına verilen takviye ile beraber yapımda 1 milyon ton sayısına erişmenin olası hale geldiğini, İzmir’de tertip edilecek Dünya Pamuk Araştırma Konferansı ile Türkiye’de pamuğa daha önceki haysiyetini kazandıracak bir kamuoyu yardımının sağlanmasını beklediklerini kaydoldu.

Türk tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin 2016 senesinde 821,3 bin ton pamuk ithalatı karşılığı 1 milyar 240 milyon dolar dövizi yurtdışına aktardığına işaret eden Eskinazi, “Türkiye’de dünyanın en uzun elyaflı ve nitelikli pamuklarının yetiştiği topraklara sahipken, Türkiye’nin pamuk ithalatında dördüncü sırada yer alması düşündürücü. Türk tekstil ve hazırgiyim sektörü pamuk ithal etmekten çok mutlu değil. Tekstil ve konfeksiyon sektörümüzün her sene 1.5 milyon ton pamuğa lüzumu var. Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk üreticisine son yarıyılda çoğaldırdığı yardımları sürdürürse tekstil ve konfeksiyon sanayimizin lüzumu pamuğun ülkemizde üretilmesinin tabanını oluşturabilir” dedi.

7. Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nın Ekonomi Bakanlığı Koordinasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonuyla 2020 senesinde İzmir’de reelleşeceğini bilgisini paylaşan Eskinazi, bu konferansın; Dünya genelinde pamuk mevzusunda çalışmalar yürüten tahlilcileri bir araya getirmek, Pamuk mevzusunda çalışan tahlilcilerin bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak, Tahlilcilerin pamuk mevzusunda yürüttükleri çalışmaları sunabilecekleri bir platform oluşturmak ve Tahlilciler arasında bir network’şöhret büyümesini sağlamak emeliyle 4 senede bir ICAC- Beynelmilel Pamuk İstişare Kurulu azası ülkelerden birinin konut sahipliğinde tertip edildiğini ifade etti.

6. Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nın 02-06 Mayıs 2016 tarihinde Brezilya’nın Goiânia kentinde reelleştiğini dile getiren Eskinazi, Konferansa 30 ‘u aşkın ülkeden takribî 600 etrafı tahlilcinin katıldığını, 22 Ekim-27 Ekim 2017 tarihlerinde Özbekistan’ın Taşkent kentinde ICAC- Beynelmilel Pamuk İstişare Kurulu 76. Genel Heyet buluşmasının reelleşeceğini bu buluşmada görüşülen alakalı mevzuların ICAC sekretaryası ile de istişare edileceğine sözlerine ilave etti.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde tertip edilen Dünya Pamuk Araştırma Konferansı hazırlık buluşmasına katılan müesseseler şunlar oldu; Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Denizli İhracatçılar Birliği, Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Üniversitesi Biyomühendislik Kısmı, İTKİB, İzmir Ticaret Borsası, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü, Ekonomi Bakanlığı, Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TAGEM, Türkiye Tekstil Sanayicileri Patronlar Sendikası, Uludağ İhracatçı Birlikleri, Milli Pamuk Konseyi. 

Mehmet Barlas
 

Ekonomi - 13:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]