23° Parçalı bulutlu
 • EURO 4.89
 • DOLAR 3.96

Beyşehir çiftçisine kırsal kalkınmada destek

Beyşehir Belediyesi, finansmanı Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanarak alımı yapılan selektör (tohum eleme makinesi) makinelerini Beyşehir’e tabi 7 farklı mahallede kurduğu tohum eleme ve temizleme tesislerinde işletmeye açarak çiftçinin hizmetine sundu.Beyşehir Beled.
Konya Haber - 13 Ekim 2017 15:43 A A

Beyşehir Belediyesi, finansmanı Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanarak alımı yapılan selektör (tohum eleme makinesi) makinelerini Beyşehir’e tabi 7 farklı mahallede kurduğu tohum eleme ve temizleme tesislerinde işletmeye açarak çiftçinin hizmetine sundu.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun yaptığı açıklamada, kırsal kalkınmada çiftçilere desteklemek amacıyla Beyşehir Belediyesi kadar Adaköy, Eylikler, Avdancık, Gökçimen, Yenidoğan, Fasıllar ve Sadıkhacı mahallelerinde kurulan tohum eleme ve temizleme tesislerinde hizmet vermeye devam ettiğini söyledi. Kırsal alanda ziraat ile uğraşan çiftçilerin gereksinim duyduğu tohum eleme makinelerinin Beyşehir’e kazandırılmasının arkasında Beyşehir Belediyesi göre 2016 yılından bu yana üreticinin istifadesine sunulduğunu gösteren Özaltun, ilçenin hububat ve bakliyat üretimindeki yüksek potansiyeline dikkat çekerek, üretimde verimin ve kalitenin artırılmasına karşın çalışmalara lokal yönetimler olarak bütün takviye verdiklerini söyledi. Başkan Özaltun, kaliteli imal için başta nitelikli tohumun zorunlu olduğunu vurgulayarak, bunun için de üreticinin kendi elindeki tohumlarını çöpten, samandan ot parçalarından ayıklayıp temizlemesi gerektiğini belirtti. Bunun da ilçeye kazandırılan selektör makineleri doğru artık daha çağdaş imkanlarla süratli bir şekilde yapılabileceğine muhabere eden Özaltun, “Çiftçilerimizin getirdikleri tohumlar selektör makinelerinin kurulduğu noktalarda hava ile temizlenip ayıklanıyor. sonra ilaçlanıp, çuvallara dolduruluyor. Beyşehir’de 7 farklı mahallemize bu selektör makineleri kuruldu. Yeter ancak, çiftçimiz daha kaliteli ve yüksek verimle üretim yapsın diye. Yaşildağ ve Esence mahallelerimizde ise geçmişten kalan tohum eleme ve temizlik tesislerimizde bu etkinlikler yeniden sürüyor. Büyükşehir Belediyemiz selektör makinelerinin finansmanını sağladı. Diğer ekipmanların alımı, yapı ve tesislerin mahallelerimizdeki yapımı, makinelerin işletilmesi, elektrik vb. giderleri ise Beyşehir Belediyemiz tarafından karşılandı. Bu anlamda, çiftçimiz Konya Büyükşehir Belediyemiz ve Beyşehir Belediyesi’ni yanında görsün diye kırsal kalkınmaya her alanda yardım olmaya çalışıyoruz. Bölgemizde üründe verimi nasıl artırabiliriz düşüncesi ile yola çıktıktan sonra alımı yapılan selektör makinelerimizden çiftçilerimiz artık istifade etmeye başladı. Bölgemizde bu imkandan daha önce yararlanamayan çok üreticimiz vardı. Şimdiki makineler ise çağdaş ve çabuk çalışan makineler. Bu selektörler baştan sona çiftçimizin bu yöndeki ihtiyacını karşılayıp üründe kalite ve verim artışı sağlamalarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Selektör makinesinin görevi, tohum içindeki yabancı maddeleri arındırmak, sınıflandırmak ve ilaçlamaktır. Bu makineler bir uçtan bir uca, dinç ve ilaçlanmış hububat tohumu kullanarak, sürme, rastık, yaprak kir hastalığı gibi hastalıkların sebep olduğu kayıplardan da çiftçimiz kurtulmuş oluyor. Ayrıca, selektörle eleme yapılarak yabancı otların tohumdan ayrılarak zirai çaba girdilerinde de önemli ölçüde tasarruf sağlanmış oluyor” dedi.

Özaltun, çiftçinin hizmetine sunulan selektör makinelerinin saatte ortalama 2 ton tohum arıtma kapasitesine sahip olduğunu belirtirken, ilçeye kazandırılmasındaki katkılarından dolayı Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Konya Haber - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]