Açık
 • EURO 6.20
 • DOLAR 5.50

Beyşehir Gölü kıyılarında sular çekiliyor

Konya Ovası’nı yaz döneminde sularıyla besleyen Beyşehir Gölü’nün su seviyesinin son dönemde önemli ölçüde düşmesi dikkat çekiyor.
Konya Haber - 10 Ekim 2017 13:45 A A

Konya Ovası’nı yaz döneminde sularıyla besleyen Beyşehir Gölü’nün su seviyesinin son dönemde önemli ölçüde düşmesi dikkat çekiyor. Suların çekilmesiyle birlikte balıkçılık faaliyetlerinde aksamalar meydana gelirken, göl kıyılarında da tekneler karaya oturmaya başladı.

Beyşehir Birliği, Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan yaptığı açıklamada, Konya’nın tahıl ambarı olan Konya Ovası’nı yaz döneminde sularıyla besleyen Beyşehir Gölü’nün su seviyesinin son dönemde manâlı ölçüde düştüğünü, bunun sonucunda kıyılarda suların gözle görülür şekilde çekilmeye başladığını söyledi. Beyşehir Gölü’nde su seviyesinin kayda değer ölçüde düşmesinin kıyı kesimlerde çoğu sorun ve sıkıntıya neden olduğunu ileri süren ve bunun sebebinin sulandırma mevsimi dıştan da tarım alanlarına su çekilmesi olduğunu savunan Tan, “Beyşehir Gölü’nden BSA kanalına su alımında mahkemenin vermiş olduğu kotun altından su çekilmesini kabul etmiyoruz. Önceki yıllarda 1122,40 olan kota uyuluyordu fakat bu sene her nedense buna uyulmuyor. Son günlerde kot delindi ve su kotunun aşağı 72 milyon tondan artı su alımı yapıldı. şu anda yaptığımız ölçümlere göre, su seviyesi kotun 20 santim aşağısını gösteriyor. İlçe halkımız bu durumdan epeyce rahatsız ve bu yapılan uygulamalar hukuki yönden kabahat teşkil ediyor. Yetkililere yaptığımız girişimler sonucunda, BSA kanalına su akışı için açılan 2 regülatör kapağını kapattılar. Oysa, bu konuda endişelerimiz devam ediyor. Böyle giderse yasal girişim başlatmak zorunda kalacağız. Beyşehir Gölü’nün sularının korunmasını istiyoruz” dedi.

“Kıyılarda bataklığı andıran görüntüler yaşanıyor”

Beyşehir Gölü’ndeki su seviyesinin düşmesi sebebiyle gölün kendi kendini yenileyemez ışık halkası geldiğini, kıyılarda su çekilmesine tabi olarak bataklık görüntülerini andırır manzaralar yaşandığını da savunan Tan, “hemen sulama dönemi değil fakat ara sıra kapaklar açılarak BSA kanalına su akışı tamamlanmak istenmesine anlam vermekte zorluk çekiyoruz. Su seviyesinin düşmesi ile birlikte göl kıyılarında göze hoş gelmeyen bir doku ortaya çıktı. Bu koşul, haliyle kıyılarda sinek oluşumuna sebebiyet veriyor, bir takım noktalarda ise pis kokular meydana getiriyor. Su seviyesinin düşmesinden kıyıda hayat süren su kuşları da negatif etkileniyor. Son günlerde suların çekilmesi ile birlikte Sakar Mekelerin kıyılardaki su birikintilerinde beslendiğine şahitlik etmeye başladık. Beyşehir Gölü ve bu güzelim doğa sadece ülkemizin değil, bir dünya değeri. mükemmel sahip çıkmamız ve daima birlikte korumamız gerekiyor. Aksi halde, geçtiğimiz yıllarda kuraklık neticesinde yaşadığımız sorunlar bölgemizde her yerde baş gösterebilir” diye konuştu.

Balıkçılar da suların çekilmesinden dertli

Bu arada, su seviyesinin düşmesinin Beyşehir Gölü’nde balıkçılıkla geçimini karşılayan avcıları da baskı duruma düşürdüğü belirtildi. Gölde balıkçılık yapan Mevlüt Kavaklı, bugünkü su seviyesinin önceki yılları arattığını belirtirken, “Suların seviyesine baktığımız süre geçen seneye tarafından daha da düşük. Sular çok çekildiğinden nedeniyle ağlarımız su yüzeyinde kalıyor ve diğer kayık ve teknelerin üzerinden geçip vurmasıyla hasar görüyor. Su seviyesinin yüksek olduğu dönemlerde böyle sıkıntılar yaşamıyorduk. Ayrıca, suların çekilmesiyle kıyıdaki limanlarımıza da yanaşmakta zorlanıyoruz. Çoğu meslektaşımızın suların çekilmesi neticesinde tekneleri kara parçalarının üstünde kaldı” dedi.

Balıkçı Şafak Çorum ise Beyşehir Gölü sularının yaz döneminde olduğu gibi sulama mevsimi olmayan güz döneminde de hoyratça nafile akıtılmasına kasıt veremediklerini belirterek, “Tarım alanlarına su lazımmış gibi, bu dönemde regülatör kapaklarının ara sıra açılması gölümüzün en ince ayrıntısına kadar bitirilmesi anlamına geliyor. Su seviyesinin düşmesi nedeniyle faaliyetlerimiz sırasında çok sıkıntı ve ızdırap çekmeye başladık” diye konuştu.

Balıkçı Ekrem Şengül de, göldeki su seviyesinin çok düşük olduğunu savunurken, “Görünen köy kılavuz istemiyor. Kıyılarda 100 metreye varan çekilmeler var. Böyle bir mevsimde neden gölden su alımı yapılarak, su seviyesi daha da aşağılara çekiliyor anlayamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]