Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

Beyşehirde 10 Mayıs Dünya Göçmen Kuşlar Günü kutlandı

Etkinliğe katılan Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdür Yardımcısı Rıza Kamil, Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nün 2006 yılından beri her sene 10 Mayıs tarihinde kutlandığını belirterek, “Bugünün önemine binaen dünyadaki göçmen kuşların hayat ortamları, göç hareketleri ve.
Konya Haber - 11 Mayıs 2017 17:01 A A

Etkinliğe katılan Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdür Yardımcısı Rıza Kamil, Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nün 2006 yılından beri her sene 10 Mayıs tarihinde kutlandığını belirterek, “Bugünün önemine binaen dünyadaki göçmen kuşların hayat ortamları, göç hareketleri ve sonuçlarıyla ilgili bir farkındalık oluşturmak nedeniyle bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi. Bir yerde kuşlar yahut canlı yaşamın da olmayacağına da aksan yapan Kamil, canlı yaşamın en önemli belirtisinin buradaki kuş varlığı ve kuş cıvıltılarının olması olduğunu söyledi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak, Türkiye’nin manâlı göç yolları üzerinden bulunmasından dolayı birtakım etkinlikler yürüttüklerini ifade eden Kamil, “Ötücü kuşlardan tutun da yırtıcılara dek kuşlar tüm doğadaki canlı hayatın sürdürülmesi için vazgeçilmezlerdir. Onun için bugünlerde bu göçmen kuşların olduğu günlerde, defalarca yere bakmayalım, yukarıya bakalım. Çünkü onların süzülüşünü bakmak hakikaten doğaüstü bir durum. Dünyada biliyoruz ki, 50 milyar bir göçmen kuş hareketliliği var. Avrupa’dan Afrika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya 5 milyara yakın bir kuş hareketliliği var. Kuşlar niye göç ediyor, ara sıra bulundukları ortamda sıcak soğuk transferler ve yiyecek bulamamalarından, dahası başka bir görüşe göre kuşların üzerinde güya biyoloji ile ilgili bir saatlerinin bulunması, biyolojik mevsimsel hareketleriyle iç güdüleriyle davranarak göç hareketliliği yaptıkları söyleniyor. Kuşlar, göç ederken, bir takım yerlerde dinlenerek, mola verebiliyorlar. Bu kuşlara vatandaşlar olarak hasar vermememiz lazım ve onların göç hareketliliğini kolaylaştırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kuş Gözlem Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arslan ise, Beyşehir Gölü’nün hem göçmen kuşların sık sık gidilen yer yeri, bununla birlikte da üreme yeri olarak kullanıldığını dile getirerek, “Sayıları zamanla değişkenlik arz ediyor ama Beyşehir, leylek kolonileri bakımından gerçekte çok özel bir yere sahip. Aslında bir yerde kuş varsa, orası sağlıklı çevre oluyor. Biz ne kadar şanslıyız oysa, böyle bir günü böyle hoş bir yerde kutluyoruz. Bu mutluluk veriyor bize” şeklinde konuştu.

Göl kıyısında dünya göçmen kuşlar günü etkinliği dahilinde bir araya gelen kuş topluluğu üyeleri teleskop ve dürbünlerle kuş gözlemi de yaptı. Etkinliğe ayrıca Beyşehir Milli Parklar Şefi Mehmet Şener ve kuş topluluklarına üye öğrenciler katıldı.

Konya Haber - 17:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.