12° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Beyşehirde 2. Beynelmilel Beyşehir ve Yöresi Kurultayı başladı

Anamas Konukevi’nde, Beyşehir Ali Akkanat Yerleşkeyi’nde bulunan fakülte ve yükseköğrenim müesseseleri ile SÜ Turizm Fakültesi’nin konut sahipliğinde tertip edilen kurultayın açılışında kürsüye gelen Kurultay Başkanı SÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:38 A A

Anamas Konukevi’nde, Beyşehir Ali Akkanat Yerleşkeyi’nde bulunan fakülte ve yükseköğrenim müesseseleri ile SÜ Turizm Fakültesi’nin konut sahipliğinde tertip edilen kurultayın açılışında kürsüye gelen Kurultay Başkanı SÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Cingöz, 2006 senesinde Beyşehir’de ilki hakikatleştirilen Beynelmilel Beyşehir ve Yöresi Kurultayı’nin 11 sene aradan sonra ikincisini tertip etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. İlk kurultayın neticelerini o tarihlerden bugüne kadar aşırısıyla aldıklarına vurgu yapan Cingöz, bundan sonra da almaya devam edeceklerine inandıklarını söyledi. Bu sene, sıkça ve çokça gündeme gelen Miryakefalon Savaşı’nın kendileri için çok anlamlı olduğunu belirten Prof. Dr. Cingöz, Anadolu’ya damgasını vuran bu savaşın Denizli ile beraber Konya-Beyşehir arasındaki Bağırsak deresi Boğazı’nda yapıldığını ve başarının elde edildiği yerler arasında bu bölgenin ön tasarıda yer aldığını belirtti. Cingöz, “Emelimiz, Beyşehir’i, her kesimiyle, bayanı, erkeği, çocuğuyla daha eforlu bir biçimde geleceği taşımak istiyoruz sanayide, ticarette, sosyal ve fen bilimlerinde. Etrafta tam alanlarda Beyşehir ve Konya’yı Selçuklu uygarlığını daha yükseklere taşımak istiyoruz. Zira, Beyşehir bunu aşırısıyla hak ediyor” diye konuştu.

Kurultay Başkanı SÜ Beyşehir Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Akademiyi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zengin de, Beyşehir yöresinin Konya ilçeleri arasındaki yüksek potansiyeline dikkat çekti. Zengin, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın “Cennet ya burasıdır, ya da buranın altındadır” diyerek bu topraklara çok umursadığını ve ilçe hudutları içerisinde hoş saraylar yaptırdığını andırdırdı. Zengin, “Atalarımız bu cennet vatanı hem hoş yurt edindiler, hem İslam’ı yaydılar, hem de gelecek jenerasyonlara hoş beldeler vazgeçtiler, bunlar için ne kadar dua etsek azdır” biçiminde konuştu.

Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir de, ilçede üç gün devam edecek kurultayın sonunda yayınlanacak netice bildirgesini şimdiden merak ettiğini belirterek, “Nasıl bir şey çıkacak ortaya, neticelerinin Beyşehir’de, Kaymakamlık ve Belediyemize iyi bir yol haritası olacağını düşünüyoruz. Mevzumuz olan göl, kent ve uygarlık açısından natürel ki, göl turizmi faaliyetleri buranın yaşam stilini değiştirecek. Hangi turizm spektrumu ile bunun olacağını buraya yeni gelmiş birisi olarak çok merak ediyorum. Kurultayımızın biz yönetçilere ve yöremize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından tertip edilen kurultaya desteklediyen Beyşehir Belediye Başkanlığı ile öteki müessese ve kuruluşların idareyicilerine teşekkür onurlukları verildi. Beyşehir Belediyesi ismine onurluk Başkan Yardımcısı Halim Gümüşel’e ibraz edildi. Kurultayın açılış oturumu kısmında ise sunumlarını asıllaştıran akademisyenler tarafından “Değişen turizm seçimleri perspektifinde Beyşehir”, “Beyşehir ve yakın etrafının tarihi üzerine araştırmalarında son gidişat” ile “Sürdürülebilir turizm ve Beyşehir” mevzuları ele alındı. Kurultay, Anamas Konukevi’nde üç gün devam edecek.

Konya Haber - 16:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.