Hafif yağmur
 • EURO 4.61
 • DOLAR 3.93

Beyşehirde iki yılda 56 metruk yapı yıkıldı

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçe merkezi ve dış mahallelerde yıllardır yıkılmayı bekleyen metruk yapıların zabıta ekiplerinin nezaretinde gerçekleştirilen çalışmalarla yıkımlarının yapıldığını söyledi.
Konya Haber - 21 Nisan 2017 11:15 A A

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçe merkezi ve dış mahallelerde yıllardır yıkılmayı bekleyen metruk yapıların zabıta ekiplerinin nezaretinde gerçekleştirilen çalışmalarla yıkımlarının yapıldığını söyledi. Fen İşleri Müdürlüğü’ne alt ekipler göre Beyşehir’de son iki yılda toplam 56 metruk yapının yıkımının gerçekleştirildiğini belirten Özaltun, “2015 yılında Beyşehir’de 3’ü ilçe merkezi, 42’si ise 13 farklı dış mahallede olmak üzere toplam 45 metruk binanın yıkımı yapıldı. 2016’da bu rakam 11 oldu. Geçen yıl ilçemiz merkezinde 4, 7 ayrı dış mahallemizde ise 7 elde etmek üzere toplam 11 metruk binanın yıkımı gerçekleştirilmiştir” dedi.

Metruk bina yıkımlarının bu yıl da sürdüğünü belirten Özaltun, 2017 yılının başlarından itibaren ise şu belli başlı dek 2 bambaşka mahallede 2 yapının yıkıldığını belirterek, “Dönemimizde yıkılmayı bekleyen kullanılamaz durumdaki fazla sayıda metruk binanın yıkımı için fiziksel adımlar atmaya başladık. Sahipleri kadar kullanılmayan bu binalar hem yıkılma tehlikesi talep ediyor, keza de çevresi için bakış kirliliği oluşturuyordu. Metruk bina afet çalışmalarında kurum olarak bir takım devlete ait prosedürleri yerine getirerek bu işlemleri yerine getiriyoruz. Ilk Önce metruk yapı sahipleri ile istişare ettikten sonradan onay vermesi halinde yıkımı gerçekleştiriyoruz. Afet için muvafakat vermeyen yapı sahipleri için ise maili inhidam yıkım kararı alarak mülk sahiplerine tebligat yapıp süreci başlatıyoruz. Süreçte verilen mühletin dolması sonrasında mal sahipleri yıkımı kendileri gerçekleştirmezse kurum olarak çalışmayı kendi meslek makinelerimiz marifetiyle yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan yoğun şikayet gelen metruk binaların yıkımı konusunda kararlı bir tavır sergiliyoruz. Bu binalar vatandaşlarımız için tehlike talep edip can güvenliği riski oluşturduğu gibi, mahallelerde görüntü ve çevre kirliliği oluşturuyor. bununla beraber, bambaşka maksatlar için kullanılabilmeyi açık olduğu için mahalle sakinlerini tedirgin eden bu yapılar madde ve uyuşturucu bağımlıları için mekan olarak da tercih edilebiliyor. Bu tehlikenin de yürütülen bu faaliyetlerle önüne geçmiş oluyoruz” dedi.

Konya Haber - 11:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.