Açık
 • EURO 5.02
 • DOLAR 4.11

BEYŞEHİR’DE KADIN BALIKÇILARA CAN YELEĞİ VE YAĞMURLUK

Konya Haber - 7 Kasım 2017 08:25 A A

Türkiye genelinde yürütülen “Anadolu’ya Ağ Atanlar, Kadın Balıkçılar”  projesi kapsamında, Beyşehir’deki balıkçı kadınlara can yeleği ve yağmurluk dağıtıldı.

Akdeniz Koruma Derneği Su Ürünleri Merkez Birliği (SURKOOP) ile Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın ortaklaşa olarak yürüttüğü proje kapsamında ilçede düzenlenen buluşma programında  kadın balıkçılara malzeme desteğinde bulunuldu.

Projenin yürütücüsü Esra Kartal yaptığı açıklamada, Beyşehir Gölü’nde çalışan kadın balıkçıların çoğunluğunun yüzme bilmeden mesleğini yürüttüğünü, bu sebeple çalışırken rahat edebilecekleri can yeleği ile kış mevsiminde soğuktan korunmaları için kendilerine yağmurluk hediye ettiklerini söyledi.

Projeyle Türkiye’de faaliyet gösteren kadın balıkçıların sayısına yönelik verilerin tespit edilmesiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını belirten Kartal, şunları kaydetti.

“Biz gölün hem Isparta, hem Beyşehir tarafındaki kadın balıkçılarla bir araya geldik. Sorunları kadın balıkçılarla birlikte konuştuk. Onlara bugüne kadar göle verdikleri emek için çok ufak hediyelerimiz oldu. Bunlar arasında en özeli, en önemlisi can yeleğiydi. Ne yazık ki, bugüne kadar gölde can kayıpları çok yaşandı. Balıkçılık yapan kadınların ve ailelerinin tekne üzerindeki güvenliğinin güvenceye alınması ve artan masraflara rağmen kazançlarının azalması durumuna destek olmak adına malzeme hediye ettik. Hediye edilen malzemeleri aileleri adına kadın balıkçılara verdik. Zira aile balıkçılığının temelini kadın balıkçılar oluşturuyor.”

Konya Haber - 08:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]