Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

Beyşehirin park ve bahçeleri kadınlara emanet

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı açıklamada, MESLEK-KUR tarafından son yıllarda hayata geçirilen toplum yararına program kapsamında işe ihtiyacı olan fazla sayıda kişinin öbür ulus kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmeye başlandığını söyledi.
Konya Haber - 9 Mayıs 2017 12:41 A A

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı açıklamada, MESLEK-KUR tarafından son yıllarda hayata geçirilen toplum yararına program kapsamında işe ihtiyacı olan fazla sayıda kişinin öbür ulus kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmeye başlandığını söyledi. Toplum Yararına Egzersiz Projesi çerçevesinde personel istihdam edilen kurumlar aralarında Beyşehir Belediyesinin bazı birimlerinin olduğunu da gösteren Özaltun, özellikle Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde son birkaç sene içerisinde fazla sayıda kişinin geçici süreyle de olsa iş imkanı bulduğunu söyledi. Beyşehir Belediyesi bünyesinde bu kapsamda istihdam edilen personelin önemli bir bölümünün kadınlardan oluştuğunu vurgulayan Özaltun, Park ve Bahçeler Müdürlüğünde bu sene istihdam edilen 31 kadın çalışanın mesai yaptığını açıklama etti.

Beyşehir Belediyesinde 2015 yılında 18, 2016’da 79, bu yıl da 31 kadın işçinin istihdam edildiğini kaydeden Özaltun, bayan istihdamının son dönemde artmaya başlamasının arkasında belediye sorumluluğundaki ilçe genelinde bulunan yeşil alan, park ve bahçelere kadın eli değmeye başladığını belirterek, “Son yıllarda yeşil alan, park ve bahçelerimizi bayan çalışanlarımıza emanet etmeye başladık. Daha önce bu alanlardaki çalışanlarımızın büyük bölümü erkeklerden oluşuyordu. Bayan çalışanlarımız, bu kapsamda mesai yapmaya başlayınca iş verimliliğinin de arttığına şahitlik etmeye başladık. Kadın personelimizin park ve bahçelerdeki çalışmalara elinin değmesiyle, hem bu alanların temizliği hem de çiçeklerin bakımı kadın eli ile daha da güzelleşti. Anadolu’da bir laf vardır; ‘kadın elinin değdiği meslek tamamdır’ diye. İşte bütün bu sözün geçerli olduğunu artık park ve bahçelerin bakım ve temizliğinde de görmeye başladık. Çünkü, kadınlarımız temizleme konusunda daha hassas ve titiz oluyorlar. İşlerini bu anlamda iyi yapıyorlar. Beyşehir’i güzelleştirebilme namına yoğun bir mesai içerisindeler. Bu ilke yeni bir strateji ile artık park ve bahçelerimize kadınlarımızı itimat ediyoruz. Bu birimde çalışan kadınlarımız, hemen hemen ilçemizdeki parkları bir kaneviçe gibi işliyor, estetik ve uyum konusunda bayan eli ve bayan gözünün daha hassas oluşunun kentimize farklı bir görev kazandıracağını düşünüyoruz” dedi.

Başkan Özaltun, kadın çalışanların ilçe genelinde sadece park ve bahçelerde, yeşil alanlarda yok sahanın muhtelif alanlarında mesai yaparken de görülebildiğini belirtirken, “Personelimizi yalnızca parklarda ağaç ve gül diplerinin çapalanması, bahçe ve yol kenarlarının yabani otlardan arındırılması, refüj ve kavşaklarda çimlendirme ve çiçeklendirme çalışmasında değil, bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte özellikle taşra mahallelerimizdeki meydanlarda ve öbür alanlarda genel bir mıntıka ve bahar temizliği faaliyetlerinde de görebiliyoruz. Beyşehir Gölü kıyılarında yürütülen saz kesim çalışmasında bile kadın çalışanlarımızın büyük bir emeği laf konusu oluyor” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 12:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.