Açık
 • EURO 6.20
 • DOLAR 5.50

Bingöl’de ’15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü’

Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi kadar, sarı çizgilere dikkat çekme amaçlı ‘15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü’ sebebiyle basın açıklaması düzenlendi.
Güncel - 15 Ekim 2017 17:50 A A

Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi kadar, sarı çizgilere dikkat çekme amaçlı ‘15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü’ sebebiyle basın açıklaması düzenlendi. Dernek önünden hareket eden grup, Dörtyol saat kulesi önüne yürüdü. Altınokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahit Korkutata, dernek üyeleri ve vatandaşların katıldığı yürüyüşte broşür dağıtıldı.

Beyaz bastonun hikayesini anlatan Dernek Başkanı Mücahit Korkutata, bastonun engellilere ayak olduğu söyledi.
Altı Nokta Körler Derneği olarak görme engelli bireylerle birlikte farkındalık meydana getirmek için bir araya geldiklerini aktaran Korkutata;” Beyaz baston görme engellilerin ön ayağıdır. Onları her türlü tehlikeden kazadan koruyacak bir bastondur. Bu bastonun hikayesi, bir gazeteci kardeşimizin Fransa’da yaşadığı bir olay göre gerçekleştirilmiştir. Daha Sonra görme engelli olan bu gazeteci, farkındalık oluşturmak için ve kendisinin ayrım edilebilmesi için bastonunu beyaza bürüyerek, Fransa sokaklarında beyaz bastonun önemine dikkat çekmiştir. Böylelikle sivil örgütler kadar beyaz baston ile ilgili çalışmalar yapılıp, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston günü olarak duyuru edilmiştir” dedi.

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için her bireye görevler düştüğüne uyarı çeken Korkutata, “Bizlerde bu manalı günde farkındalık oluştururken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı göre ‘Erişebilirlik’ engelliler için düzenlenen broşürleri vatandaşlarımıza dağıtarak engellilerin hayatlarına uyarı çekmelerini sağladık. Bu doğrultuda engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için iş, sivil toplumlara, bizlere düşüyor. Farkındalıkları biz oluşturacağız, talepleri biz ileteceğiz, bunlarla ilgili adımı gerekli merciler yapacaktır” diye konuştu.
Engellilerin çoğu kez erişebilirlik noktasında problemler ile karşılaştığının altını da çizen Korkutata,kaldırımlarda uygunsuz araç parkları, kaldırım işgalleri ve çoğu işgalle aleyhinde karşıya kaldıklarını kaydetti. 

Yılmaz Atar

Güncel - 17:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]