15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Bir yılda kendi ağırlığımız kadar gıda katkı maddesi tüketiyoruz

Dr.
Konya Haber - 13 Ekim 2017 13:42 A A

Dr. Fatih Gültekin, farkında olmadan fazla artı gıda katkı tükettiğimizi, bir yılda yaklaşık kendi ağırlığımız kadar gıda katkı tükettiğimizi söyledi.

İslam Dünyası Bilimler Akademisi (IAS), Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Necmettin Erbakan Üniversitesinin işbirliğinde İngilizce olarak düzenlenen Küresel Uzlaşma ve Kolaylık İçin Bilim, Teknoloji ve İnovasyon konulu konferansta Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce akademisyen birbirinden önemli sunumlar gerçekleştirdi. Dr. Fatih Gültekin de gıda katkı maddesi maddelerinin sıhhat üzerindeki etkileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Bir yılda kendi ağırlığımız kadar yiyecek katkı tüketiyoruz”

Prof. Dr. Fatih Gültekin, haberdar olmadan fazla fazla yiyecek katkı maddesi tükettiğimizi belirterek, “Bunu hesaplamışlar, bir yılda yaklaşık kendi ağırlığımız değin gıda katkı tüketiyoruz ve bunlar bizim ihtiyacımızın olmadığı maddeler. Bunlar, bizim bir yiyecek eksikliğimiz giderilsin diye kullandığımız şeyler değil, hayatımızı kolaylaştırmak için üretilen gıdalara katılan katkı maddeleri. Katkı Maddesi maddelerinin mutlaka bize sağladığı kolaylıklar var lakin bununla beraber bazı sıhhat risklerini de beraberinde getiriyor” dedi.

“Beslenmenin önemsenmesi gerekiyor”

Yiyecek katkı maddesi maddesiz bir yaşamın muhtemel olmadığını ifade eden Prof. Dr. Gültekin, “Yani katkı yemeyeceksiniz, kesinlikle her şey yasak, sadece evde yemek yiyeceksiniz, böyle bir hayat yok. O zaman ne yapacağız; biz olabildiğince mevcut şartlarda en iyisini yapmaya çalışacağız. Dolayısıyla birincisi yiyecek ve katkı maddeleri hakkında azıcık bilgilenmemiz lazım. Örneğin meyve suyu nedir, meyveli meşrubat nedir, meyve aromalı içecek nedir, meyve nektarı nedir? Bunların arasındaki farkı bilmezsek meyve suyu niyetiyle meyve aromalı bir içecek alabiliriz ve içinde hiç meyve suyu olmaz. Beslenmeyi önemsemeliyiz çünkü beslenme bizim sağlığımızla doğrudan doğruya ilgili. Ne zamandan itibaren; çocuk anne karnına düştüğü andan itibaren besin bizim için manâlı. Çünkü gıdalarla aldığımız beslenme maddeleri bizim bedenimizi oluşturuyor, vücudumuzu oluşturuyor. Yaratılışımıza uygun gıdaları almalıyız fakat bedenimiz düzgün oluşsun. Vücudumuzun tanımadığı gıdaları almamalıyız” diye konuştu.

“Vücudumuzun tanımadığı gıdaları almamamız gerekiyor”

Prof. Dr. Fatih Gültekin, vücudumuzun tanımadığı gıdaları almamamız gerektiğini kaydederek, “Mesela karamelli bir çikolata ya da tatlı. Bunu vücudumuz tanımıyor. İnsan hücreleri mikroplardan oluşuyor. Bedenin yüzde 90’ı mikroplardan oluşuyor. Sayısal olarak yüzde 90 mikrop hücreleri ama biz buna mikrobiyata diyoruz. Yüzde 10 ise insan hücrelerinden oluşuyor. Dolayısıyla bu mikroplar bizim hayatımızı etkiliyor. Yediğimiz gıdalarla besleniyor mikroplar. Sağlığımızı, moralimizi etkiliyor. Sentetik tatlandırıcılar tükettiğinizde bunlar bağırsaklardaki mikropları bozuyor. Etkilenmiş olan mikroplar bir takım zaruretli maddeler üretiyor ve bunun sonucunda üzüm şekeri intoleransı gelişiyor ve insülin direnci gelişiyor sonucunda ise obeziteye doğru gidiş oluyor. Şeker yerine kalorisi sıfır olan sentetik tatlandırıcı kullanan insanların bağırsakları bu şekilde etkileniyor ve obeziteye sebep oluyor. Yiyecek boyaları da çocuklarda hiperaktiviteyi tetikliyor” şeklinde konuştu.

Gültekin, Gıda Katkı Maddeleri isimli bir uygulamalarının olduğunu ve vatandaşların buradan faydalanabileceğini de belirtti.

Konya Haber - 13:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.