16° Açık
 • EURO 4.98
 • DOLAR 4.09

Boru hattı kazılarında Roma mezarları bulundu

Takriben 2 hafta önce başlanan TANAP kazılarında 4 bayan, 4 çocuk ve 7 erkek almak üzere toplam 15 mezara rastlandı.
Güncel - 14 Ekim 2017 10:34 A A

Takriben 2 hafta önce başlanan TANAP kazılarında 4 bayan, 4 çocuk ve 7 erkek almak üzere toplam 15 mezara rastlandı. Geniş bir alana yayılacak olan kazı çalışmaları için bölge Arkeolojik Sit Alanı olarak tescile önerilecek.

Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, yaptığı açıklamada, “TANAP, Azerbaycan’dan İtalya’ya giden ve Anadolu’dan geçen bir hat. Bu hat geçişi sırasında zeminde mezarların bulunması üzerine TANAP yetkilileri bize bu konuyu bildirdiler. Biz de yaptığımız incelemelerde bu alanın mezarlık alanı olduğunu belirledik. Eylül ayının sonunda bundan iki hafta önce kazı çalışmalarına başladık. Bu incelemeler sırasında basit kiremit tarzı mezarlar bulunuyor. Takriben 15 dek kabir açığa çıkarıldı. Bu mezarlarda yaklaşık 4 adam başına bayan, 4 parça başına çocuk elde etmek üzere diğerleri de erkek elde etmek üzere 15 kadar bireye rastlandı. Kazı çalışmaları bu hattın geçtiği alanda devam ediyor. Bu araştırmalar tamamlandıktan daha sonra sonucu koruma kuruluna iletilecek. Bu doğalgaz boru hattı çalışmaları devam edecek. Fakat alan geniş bir alan olduğu için yani mezarlık alanı olduğu için bu bölge Arkeolojik Sit Alanı olarak tescile önerilecek” diye konuştu.

Çokköy Muhtarı Hasan Yurdusev, “TANAP Boru kazı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait mezarlar bulundu. Köy halkı ve muhtarlık olarak bu kazıdan memnunuz. İleri ancak tarihlerde köyün arazisinin taranması ve genişletilmesi ile ilgili Müzeler Müdürlüğü ile bir çalışma yapılacak inşallah. Yaşlılarımız, bu arazilerin mezarlık olduğunu eski mezarlar çıktığını arazide mermerler, sütunlar, desti parçalarının olduğunu yaşlılar söylerlerdi. Bizler de onlardan bu dek biliyoruz” dedi.

Kazı alanında, 30 kazı çalışanı ve 5 bilirkişi çalışmaları sürdürüyor.  

Tamer Yiğit

Güncel - 10:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]