15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 7.04
 • DOLAR 6.14

Burun estetiğinde cinsiyet farkı önemli detay

Op.Dr.
Sağlık - 28 Eylül 2016 14:07 A A

Op.Dr. Bahadır Baykal, “Genelde burun estetiği ameliyatlarında, cerrahi teknikler kadın ve erkekler için aynı olmakla birlikte estetik amaç ve prensipte birbirlerinden farklılık göstermektedir. Feminen bir görüntü oluşmaması namına, burun ile dudak açısı, burun sırtı müdahaleleri ve burun kemiği müdahaleleri bayan hasta burun estetiğine tarafından erkek hastalarda öbür planlanmalıdır” dedi.

Erkeklerde burun sırtına yapılan oyukluk epeyce fena bir görüntüye neden olduğunu kaydeden Baykal, “Erkek burunlarında, burun sırtı düzdür ve burun ucunun burun sırtı ile benzer düzeyde olması daha doğrudur. Hatta bazı hastalarda burun sırtında fazla hafif bir kemer bırakılması daha doğal ve hoş bir netice ortaya çıkaracaktır. Kadınlarda burun ile üst dudak arasındaki ideal acı 100-105 derecedir. Erkeklerde ise bu acının 90-95 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Bu acının küçültülmesi ile kalkık bir burun yapısı oluşur ama erkek hasta için epeyce feminen bir görünüm oluşmasına sebep olur” diye konuştu.

Bayan hastalardan öbür olarak, erkek hastalarda burun kemiklerinin inceltilmemesi gerektiğine uyarı çeken Baykal, “Burun kemiklerinin birbirine çok yaklaştırılması sonucu ön görünürde olması gerekenden fazla bir incelme oluşturulursa ortaya tekrar feminen bir sonuç çıkacaktır. Birçok erkek hastada, burnun artı küçültülmemesi için, burnun bazı noktalarının kıkırdak greftleri ile büyütülmesi ve bazı noktalarının ise küçültülmesi ile oluşan, stabilizatör burun estetiği ameliyatları seçim edilir” ifadelerini kullandı.
“Horlama şikayeti olan hastalar için burun estetiği ameliyatı önerilmektedir”

Baykal, “Burun kıkırdaklarının eğri olması (septum deviasyonu) ve konka diye adlandırılan burun etinin geniş olmasına ast burun tıkanıklığı şikayeti pek çok erkek hastada mevcuttur. Uyku esnasında horlama şikayetinin en temel sebebi burun tıkanıklığır. Bu sebepledir oysa burun tıkanıklıklığı ve horlama şikayeti olan hastalara, septum kıkırdağının düzleştirilirken bununla beraber konkaların da küçültüldüğü bir ameliyat olması nedeniyle, burun estetiği ameliyatı önerilmektedir” şeklinde konuştu. 

Sağlık - 14:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.