13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Büyükşehir’den Çumra’da yatırım hamlesi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilçelerdeki Yatırım Hamlesi programları zarfında Çumra’da esas atma ve açılış programlarına katılırken tamamlanan projelerin incelemesini gerçekleştirdi.
Konya Haber - 13 Ekim 2017 15:43 A A

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilçelerdeki Yatırım Hamlesi programları zarfında Çumra’da esas atma ve açılış programlarına katılırken tamamlanan projelerin incelemesini gerçekleştirdi. ilk olarak 3 milyon liraya mal olan, Aile Sanat ve Eğitim Merkezi (ASEM) olarak kullanılan Çumra Büyük Kasaba Konağı’nın açılışını gerçekleştiren Başkan Akyürek sonradan Bilgehane olarak kullanılacak, yeni restore edilen eski taş binanın açılışını yaptı. Medeniyet Okulu zarfında Konya merkezden daha sonra ilk olarak Çumra’da açılan Bilgehanede incelemelerde bulunan Başkan Akyürek, öğrencilerin burada Türk-İslam kültürüyle ve değerleriyle ilgili eğitimler alacağını söyledi.

“Yeni prestij sokak ile Çumra’da daha güzel bir görüntü ortaya çıktı”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sonradan Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Masan Kılca, KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uysal, daire başkanları ve muhtarlarla birlikte Büyükşehir göre Çumra’ya kazandırılan Mustafa Kemal Bulvarı’nda incelemelerde bulundu. Çumra’nın yol standardını takviye etmek için mücadele gösterdiklerini dile getiren Başkan Akyürek, bütün ilçelerde prestij caddeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Yaklaşık 30 bin ton asfalt kullanılan caddeyi ilçe belediyesiyle birlikte hayata geçirdikten sonra Çumra’da daha hoş bir görüş ortaya çıktığını söyleyen Başkan Akyürek, Çumra’nın şehircilik standartları açısından düne kadar bugün çok daha farklı bir konumda olduğunu ve yarınlarda daha da enerjik olacağını vurguladı.

“Çumraya yeni itfaiye merkezi kazandırılıyor”

Başkan Akyürek, prestij cadde incelemesinde sonra Çumra’ya kazandırılacak Yeni İtfaiye Merkezi’nin temel atma programına katıldı. Konya İtfaiye Teşkilatı’nın gitgide güçlendiğini gösteren Başkan Akyürek, “Yeni Büyükşehir Yasası uygulamasından önce Konyamızda birincil planda üç itfaiye merkezi vardı. Sonradan bunu beşe çıkartmıştık. Yeni yasayla birlikte Konya genelinde 110 itfaiye merkeziyle hizmet veriyoruz. Bine yakın arkadaşımız Konya itfaiyesinde yükümlülük almış durumda. Bölgeye de hitap eden yeni itfaiye merkezimizin bahtı açık olmasını diliyorum” dedi.

“Konya Ve Çumra içme suyuna kavuşuyor”

Başkan Akyürek, Yeni İtfaiye Merkezi’nin temelini attıktan daha sonra, Gökhüyük Mahallesine yapılan Konya ve Çumra merkezin içme suyu ihtiyacının bir kısmını karşılayacak 5 bin metreküplük su deposu ve grup suyu çalışmasında araştırmalar yaptı. Konya merkezin ve Çumra’nın kısa bir zaman sonradan Torosların suyuyla içme ve kullanım suyunu kullanmaya başlayacağını açıklayan Başkan Akyürek, “Bu noktada DSİ ile işbirliği içinde yatırımlarımız devam ediyor. 88 kilometrelik bir hatla Konya ve Çumra içme suyu Göksu Nehri’nden karşılanmak üzere Mavi Tünel ve ilçelerimiz arasındaki yatırımla hayata geçecek. Buradan da Çumra bölgesine dağılma gerçekleşecek. Burada 5 bin tonluk bir ambar hayata geçiyor. Çumra merkezin de günlük kullanımı takriben 6-7 bin ton civarında. Burası inşallah büyük bir ihtiyaca cevap verecek” diye konuştu. Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz da, “Konya merkezin içme suyuyla beraber Çumra’da da tatlı sudan faydalanacağız. Temizleme cihazları kalkacak. Kireçlenme olmayacak. İnşallah 2018’in Mart ayı gibi Konya ve Çumra içme suyuna kavuşacak. Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz” biçiminde konuştu.

Büyükşehirden Çumra’ya 300 bin metrekarelik fidanlık

Başkan Akyürek Çumra yatırım programları zarfında İçeri Çumra Mahallesindeki 300 bin metrekarelik alana kurulan Çumra Fidanlığında da incelemelerde bulundu. Büyük bir fidanlığı hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, bölgenin, mesire alanıyla fidan ve bitki türlerini yetiştirme açısından fazla kullanışlı bir bölge olduğunu belirtti. Başkan Akyürek, fidanlıkta üretilen fidanların Çumra bölgesinde, Konya merkezinde ve ilçelerde kullanılacağına uyarı çekerek, Yeni Büyükşehir Yasasıyla en manâlı fidanlık yatırımlarından birini Çumra’ya kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Konya Haber - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.