16° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.59

Çanakkale Boğazı’nda deniz tavşanı karaya vurdu

Genellikle Akdeniz’de yaşayan canlı cinslerinden biri olan Aplysia türü Opistobranchia cinsi deniz tavşanını Güzelyalı köyü sahilinde bulan üniversite talebesi Serkan Gürses, deniz tavşanını bir suyla dolu kabın içine koydu.
Güncel - 9 Ekim 2017 16:35 A A

Genellikle Akdeniz’de yaşayan canlı cinslerinden biri olan Aplysia türü Opistobranchia cinsi deniz tavşanını Güzelyalı köyü sahilinde bulan üniversite talebesi Serkan Gürses, deniz tavşanını bir suyla dolu kabın içine koydu. Ardından Serkan Gürses gidişatı Deniz Bilimleri Uzmanı Dr. Özgür Emek İnanmaz’a bildirdi. Dr. İnanmaz’ın teslim aldığı deniz tavşanı, bir laboratuvarda himaye altında yakalanırken dün can verdi. Takribî 25 santimetre boyunda ve 700 gram ağırlığında olan deniz tavşanı analize alındı.

“İnsan sıhhati açısından rastgele bir hasarı yok”

Deniz tavşanının iki gün evvel Güzelyalı sahilinde bulunduğunu ifade eden Deniz Bilimleri Uzmanı Dr. Özgür Emek İnanmaz, “Deniz tavşanını bulan dostlar bize haber verdi. Karada bulunmuş. Kovada su içinde bir müddet olarak canlı yakalanabildi. Cinsini ve türünü tespit ettik. Karasularımızda çok sık tesadüfmediğimiz bir cins. 40 santimetreye kadar boyları uzayabiliyor. Çok seyrek Ege, Ayvalık, Cunda, Datça ve Foça taraflarında görüldüğü söyleniyor. Çanakkale Boğazımızda ilk kere bu cinsi görüyoruz. Zaman zaman Çanakkale Boğazı’nda yabancı cinslerle alakalı çalışmalar oluyor. Özellikle Süveyş kanalından seyrek de olsa ya da Atlantik kıyılarından yabancı ve tanımadığımız cinsler geliyor. Yabancı cinsler geldikleri yerdeki öteki cinslerin üzerinde negatif tesirler oluşturabilmektedir. Yeni bir etrafa başka bir cinsin gelmesi hipotez edilemeyecek hasarlar vermekte. Bu cins daha çok deniz meraları, alg gibi canlılarla besleniyor. Onların üzerinde tesiri olabilir. Fırtına sonrası bu cinsin karaya vurduğunu düşünüyoruz. Tek olması rastgele bir problem oluşturmayacak. Ama bundan sonra bu ve rastgele bir yabancı cinsinin sayılarını çoğalırsa bizim için çok ehemmiyetli. Bu cinsler daha çok alglarla besleniyor. Rakamının çok çoğalması o bölgedeki deniz meralarını negatif etkileyebilir. O bölgedeki mahallî ve eş cinsleri rekabet oluşabileceği için etkileyebilir” dedi.

Tahlil altına alınan deniz tavşanının, ÇOMÜ Piri Reis Deniz Müzesinde sergilenmek üzere yetkililere teslim edileceği bilindi. 

Murat Yüksel – Utku Yaşar Cüce
 

Güncel - 16:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.