Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

Çanakkale’de 74 İdlibli şehit yatıyor

Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı devlete ait verilerine tarafından, Çanakkale Savaşlarında 74 İdlilinin şehit düştüğünü kaydetti.
Güncel - 10 Ekim 2017 12:47 A A

Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı devlete ait verilerine tarafından, Çanakkale Savaşlarında 74 İdlilinin şehit düştüğünü kaydetti. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay da, “1. Dünya Savaşları sırasında Osmanlı ordusunda toplam 231 İdlibli asker şehit oldu. İdlib’den gelen askerlerin ağırlıklı olarak Çanakkale Savaşları’nda, Arıburnu ve Seddülbahir bölgesindeki savaşlarda tayin aldı” dedi.

“ÇANAKKALE CEPHESİ KAPATILDIKTAN SONRA DIĞER CEPHELERE SEVK EDİLDİLER”

Atabay hem Çanakkale Savaşları’nda Osmanlı coğrafyasında yer alan yerlerde askerlerin, askere alındığını da kaydederek, “O sırada, Suriye bölgesi içerisinde bulunan Halep’te bir asker olmak bölgesi oluşturulmaktaydı. Ve Halep’e bağlı olan İdlib’de de bu askerler Halep Asker Alma Dairesine başvuru ederek, 6’ncı Kolordu bünyesinde askere alındılar. 1915 yılında Çanakkale Cephesinin açılmasıyla birlikte burada şiddetli savaşlar başladı. Bu şiddetli savaşlar karşısında İdlibli askerlerin bilhassa 26’ncı Tümen’e dahil olarak Çanakkale bölgesinde atama aldıklarını biliyoruz. Burada İdlibli askerler savaştılar. Ve bu sırada onların Komutanlığını Atatürk döneminde de Ulusal Eğitim Bakanlığı yapacak olan, Atatürk’ün, ‘hocam’ diye hitap ettiği Esat Sagay da o Tümen’in komutanlığını üstlenmiş bulunuyor idi. Çanakkale Savaşları sırasında İdlib’den gelen askerler ağırlıklı olarak Arıburnu bölgesinde, bir kısmı ise Seddülbahir bölgesindeki savaşlarda, ödev aldılar ve hayatlarını kaybettiler. Çanakkale Savaşları esnasında toplam olarak İdlib’cilt 74 askerin şehit olduğunu görüyoruz. Buradaki İdlipli askerlerin bulunduğu birlikler Çanakkale cephesi kapatıldıktan sonra diğer cephelere sevk edildiler. Galiçya, Romanya ve daha sonra da Suriye-Filistin bölgesinde savaştılar. Toplam olarak 1. Dünya Savaşı esnasında İdlip’cilt askere alınan ve Osmanlı Ordusunda tayin yapan askerler içerisinde 231 tane İdlipli askerin şehit olduğunu ve bu vatan uğruna hayatlarını feda ettiklerini biliyoruz” dedi.

Murat Yüksel – Utku Yaşar Cüce 

Güncel - 12:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]