12° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı davasında 4. celse devam ediyor

Savunma yapan sanık Mehmet Doğan, “Ben darbe olduğunu anlayınca askerleri uzakta tutmaya çalıştım, kimseye tabanca kullandırtmadım.
Güncel - 13 Ekim 2017 18:28 A A

Savunma yapan sanık Mehmet Doğan, “Ben darbe olduğunu anlayınca askerleri uzakta tutmaya çalıştım, kimseye tabanca kullandırtmadım. Karşımızda elinde Türk bayraklarıyla gelen bir millet vardı, bunun kanunsuz bir şey olduğunu artık anlamıştım” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki faaliyetlerine ilişkin arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Başyaveri Albay Ali Yazıcı ve eski Alay Komutanı Albay Muhsin Kutsi Uzlaşma’ın da yer aldığı 279’u tutsak 534 sanığın yargılandığı dava dördüncü gününde devam etti. Sincan Cezaevi Yerleşkesi’nde Ankara 19. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müşteki ve taraf avukatları ve çok sayıda TRT Genel Müdürlüğü ve TRT çalışanı müşteki katıldı.

Duruşmada savunma yapan sanık Mustafa Sazak, Muhsin Kutsi Uzlaşma’ın DEAŞ saldırısına ilişkin tatbikat olacağı bilgisini verdiğini söyledi. Sazak, “Mesajla birlikte alaya gittim. Başçavuş Osman Küçük’ten cephane ve adıma zimmetli olan G-3 aldım. Araçlara bindik ve Genelkurmay Başkanlığına içten yola çıktık. Araçlardan indikten daha sonra Fedakar Akça, polis akademisinin oraya yerleşmemiz emrini verdi. O saate dek uçak sesi duymadık, orada nöbet tutmaya başladık. Ben emir komutaya uyduğum için 15 aydır tutukluyum” biçiminde konuştu. 

Sanığın savunmasının gerisinde çapraz sorgusu yapıldı ve avukat beyanı alındı.

“Karşımızda elinde Türk bayraklarıyla gelen bir ırk vardı”

Duruşmada daha sonra 14’üncü sırada bulunan sanık eski Bilirkişi Çavuş Mehmet Doğan’ın savunmasına geçildi. Fedakar Akça’nın Genelkurmay Başkanlığına DEAŞ saldırısı olduğunu ve “Allah yardımcınız olsun” dediğini iddia eden Doğan, “Fedakar Akça, telefonların toplatılmasını istedi. Telefonlarımız teslim ettik. Ben o saate dek tatbikatın alayda olacağını sanıyordum fakat Genelkurmay Başkanlığına geçtik. Ben darbe olduğunu anlayınca askerleri uzak tutmaya çalıştım, kimseye silah kullandırtmadım. Karşımızda elinde Türk bayraklarıyla gelen bir ahali vardı, bunun yasadışı bir şey olduğunu bundan böyle anlamıştım. Telsizden fazla kez çağrı yaptım lakin o bölgeye kimse gelmedi. Ilk Önce alay komutanı elde etmek üzere tabur komutanı beni kandırarak bu ateşin içine attı. Geri dönemez miydik, niçin girdik Genelkurmay Başkanlığına? Ben sade bir vatandaş olarak vatanını, milletini seven evlatlar geliştirmek isteyen biriydim. Ben FETÖ’cü de değilim, darbeci de değilim” dedi. 

Çapraz sorgusuna geçilen sanığa TRT’nin vekili, Pars mesajını görüp görmediğini sordu. Sanık Doğan da, “Ben o mesajı sonra gördüm, çünkü ilk olarak telefonumun interneti kapalıydı” dedi. 

Güncel - 18:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.