10° Açık
 • EURO 6.31
 • DOLAR 5.73

Demir'den Yargı Reformu Strateji Belgesi değerlendirmesi

Genel - 3 Haziran 2019 11:15 A A

SİVAS (AA) – Sivas Barosu Başkanı Hacı Yılmaz Demir, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin bazı barolar tarafından eleştirilmesine anlam veremediğini belirtti.

Demir, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detaylarının paylaşıldığı Yargı Reformu Strateji Belgesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Düne kadar tüm barolar "meslek her geçen gün kan kaybediyor acilen müdahale edilmesi gerekir" derken bugün bazı baroların eleştirmesine anlam veremediklerini ifade eden Sivas Baro Başkanı Demir, şunları kaydetti:

"Bugün Yargı Reform Belgesinde yer alan mesleki yeterlilik sınavını, kontenjanların düşürülmesini görmeyen de görmezden gelen de biziz. Düne kadar 'avukatlara yeşil pasaport verilmeli, belli derece ve kademe alan kamu görevlilerinin bile yeşil pasaportu var' diyen de biziz, bugün yeşil pasaport açıklamasının ardından aman sırf Feyzioğlu, alkışladı diye 'bağımsız ve tarafsız yargı isteriz' diyen de biziz. Düne kadar 'kolluk hukuku bilmelidir, eksik hazırlık soruşturmaları yüzünden vatandaş mağdur oluyor, avukat işini yaparken mağdur oluyor' deyip eleştiren de biziz, bugün adli kolluk hukukçulardan oluşacak çalışmasına susan da biziz. Düne kadar 'belli sözleşmeleri avukat yapmalıdır, arzuhalcilerin yaptığı sözleşmeler yüzünden haklı davalar olumsuz sonuçlanıyor' diyen de biziz, bugün istediğimizin önü açılmışken siyaseten ya da başka sebeplerle susan, susmak zorunda kalan da biziz. Düne kadar 'biz kamu hizmeti veriyoruz, vatandaşın hakkını teslim etmek için çaba sarf ediyoruz, bu kadar vergi ya da KDV neden alınıyor, aldığımız paranın yarısını vergi ödüyoruz diyen de biziz, bugün belge de yer alan vergi indirim çalışmasını görmezden gelen de biziz. Biraz samimi olmak gerekir. Biraz tutarlı olmak gerekir. Hak savunuculuģu yaparken hakka girmemek gerekir. Hakkı hak edene teslim etmek gerekir."

Genel - 11:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.