23° Parçalı bulutlu
 • EURO 4.96
 • DOLAR 4.07

Dernek Nasıl Kurulur? Dernek Kuruluş Aşamaları Nelerdir?

Advertorial - 30 Mayıs 2017 07:03 A A

Dernek nasıl kurulur? ve Aşamaları nelerdir?

Dernek kurma konusunda ilk aşama fikirdir. Bir fikriniz, faaliyet göstereceğiniz alan belirlemek ilk etapta en doğru adım olacaktır. Sonrasında ise bu fikirden yola çıkarak bir dernek kurup kuramayacağınızı araştırmak gerek. Sadece fikir aşamasında olmanız bizim için yeterli olacaktır çünkü dernek kurmak adına yapılacak olan her şeyi tarafınızla beraber gerçekleştireceğiz ve en ince ayrıntıya kadar ilgilenmiş olacağız. Elif Karataş İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak tüm ekibimizle dernek kuruluşu fikrinizi alarak hayata geçirmenize yardım ediyoruz. Tıpkı bir bebeği büyütür gibi doğumundan ilk basamaklarına kadar yanınızda oluyoruz. Fakat dernek kuruluşunda bazı hukuki süreçler de bulunuyor ve bunlara uygunluk da size bağlı.

Kimler Dernek Kurabilir?

15 yaşını bitirmiş olan her birey, kendisine, çevresine, gelişim sürecine katkı sağlamak amaçlı bir dernek açabilir veya bir çocuk derneğine de üye olabilir. Yasal temsilcilerinin izni ile dernek faaliyetlerine katılım gösterebilen çocukların dışında kanunda da açıkça belirtildiği gibi; ‘’Fiil ehliyetine sahip gerçek veya tüzel kişiler, önceden izin almaksızın dernek kurma hakkına sahiptir.’’. Ancak, belirli meslek gruplarında sınırlandırmalar mevcuttur ve bu kişiler için kanunda sınırlandırma vardır. Bunlar; Türk Silahlı Kuvvetleri, Kolluk Kuvvetleri Mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarında memur olan kişilerdir. Çocuk dernekleri dışında dernek kurmak veya katılmak isteyen bireylerin de 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Böylelikle yasal temsilcilerine gerek olmadan istediklerini yapabilir ve yönetimde dahi yer alabilirler.

Dernek Kurmak İçin Önemli Olan Ayrıntılar

Dernek kurabilmek için en önemli esas derneğe ait kurulu bir yer olmasıdır. Dernek faaliyetlerinin yürütülebilmesi adına mutlaka bir ofisiniz olması gerekir. Derneğe ait bir merkez olmadan kurulma aşamasına gelemezsiniz. Merkezinizi oluştururken de bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin eğer bir apartman dairesinde ofis kurmak istiyorsanız almanız gereken izinler vardır. Apartmanda bulunan her daire sakinin kat malikleri dilekçesini imzalayıp onaylamış olmaları gerekir. Tek bir kişi dahi onay vermezse bulunduğunuz apartman içerisinde dernek kuramazsınız. Dernek faaliyetleri için belirli bir alan olmasına gerek yok düşüncesi ise tamamen yanlıştır.

Advertorial - 07:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]