Az bulutlu
 • EURO 6.18
 • DOLAR 5.48

Diyabet hastasının gözünden yaşamı gördüler

Türk Oftalmoloji Derneği, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Diyabet Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Diyabetini Tanı, Gözünü Koru” sosyal mesuliyet projesi ile diyabet hastaları ve hasta yakınları özel alanda 3 boyutlu sanal hakikat gözlüğüyle, sağlıklı bir birey ile şek.
Konya Haber - 14 Mayıs 2017 14:22 A A

Türk Oftalmoloji Derneği, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Diyabet Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Diyabetini Tanı, Gözünü Koru” sosyal mesuliyet projesi ile diyabet hastaları ve hasta yakınları özel alanda 3 boyutlu sanal hakikat gözlüğüyle, sağlıklı bir birey ile şeker hastalığı hastası ve görme sorunu yaşayan bir bireyin, ev yaşamının arasındaki farkı deneyimleme şansını buldu.

Konya Ticaret Odası (KTO) konferans salonunda gerçekleştirilen programda, proje hakkında data veren Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Iç Salgı Bezleri Bilim Dalı ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Türkiye Şeker Hastalığı Vakfı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kaya, amaçlarının diyabetik hastaların takriben yüzde 30-35‘ini görmesini korkutma eden retinopati hakkında toplumu bilgilendirmek olduğunu söyledi. Toplantının hekime ne vakit başvurulacak, ne yapılacak gibi hastalık hakkında farkındalık yaratmak gibi amaçlarla yapıldığını da gösteren Prof. Dr. Kaya, “Çünkü ülkemizde ve tüm Dünya’da da aslında böylece. Diyabetik hastaların takriben yarısı şeker hastalığı olduğunu bilmiyor. Çoğu zaman komplikasyonların varlığıyla hastalar şeker hastalığı tanısı almakta. Dünya’da yaklaşık 140-145 milyon diyabetik retinopati görmeyle ilişkili zararlı konumların olduğu durumlar var. Diyabetik retinopati aynen diyabet gibi önlenebilir hastalıklar grubu içerisindedir. Buda farkındalık yaratılarak olacaktır. Bizim amacımızda bu. Bugün Türkiye genelinde yapmayı planladığımız çalışmaların ilkini Konya’da gerçekleştiriyoruz” dedi.

Proje etkinliğinin peşinde, bambaşka alanlardaki hekimler katılımcılara diyabet ve göz sağlığı hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Konya Haber - 14:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]