-3° Sisli
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Konyada iş adamlarıyla buluştu

Dr.
Konya Haber - 15 Mayıs 2017 16:31 A A

Dr. Mehmet Görmez Konya’da katıldığı programda iş adamlarına seslenerek, “Türkiye’de yapacağımız en büyük kusur Diyanet İşleri Başkanlığını basmakalıp bürokratik bir kuruma dönüştürmektir. Bunu yaptığınız zaman camileri devlet dairesine dönüştürürüz. İmamları da devlet memuruna dönüştürürüz. Camiler devlet dairesi olursa imamlar devlet memuru olur. Diyanette bürokratik bir mekanizma olursa bırakın Afrikayı, Asyayı, dünyanın her tarafını bırakın kendi ülkemizin manevi hayatını ayakta tutması muhtemel olmaz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Konyalı iş adamlarının düzenlediği programa katıldı. Bir nikah salonunun konferans salonunda gerçekleşen program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda konuşan Dr. Görmez, “Kaybettiğimiz tüm kardeşliklerimizi yeniden bulduran Allah’a hamdolsun. Çok acı bir yüzyıl yaşamışız ve yaşamaya devam ediyoruz. Bu acıları cenabı hak bir lahza önce geride bırakmayı nasip etsin. Yüce Rabbimiz kitabında ‘İdeal müminleri ve ideal zenginleri bize betimleme ederken onlar fakat alışveriş ve ticaret onları Allah’ı zikretmekten alıkoymaz, onları namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz’ buyurur’” dedi.

Konya’nın dünyanın boyunca hayırları olan bir şehir halkı olduğunu gösteren Görmez, “Konya ilim, irfan ve maneviyat şehri bununla birlikte bir vakıf bir hayır şehri. Cenab-ı adalet bu güzelliklerinizi daim eylesin. Biz yoklukla sınav edilmek her zaman daha kolaydır. Varlıkla imtihan edilmek daha zordu ve biz Müslümanlar Türkiye’de her açıdan varlıkla imtihan ediliyoruz. ara sıra imtihanı kaybetmekle karşı karşıya kalıyoruz. Cenab-ı yargı verdiği bütün nimetleri alma gücüne kuşkusuz sahiptir. Hiçbir zaman şımarmamalıyız. Hiçbir zaman gevşememeliyiz. Bu asırlık acılardan sonradan fazla daha iyi almak için iyiliği yeryüzüne taşımak için fazla daha zinde olmalıyız. Çok daha fazla çalışmalıyız. Çalışıyorsunuz, üretiyorsunuz cenabı yargı bereketini versin. Çok çalışın ve zengin olun zenginlikten hiç korkmayın lakin bir şeyden korkun zenginliğin kalbinize hükmetmesinden korkun. Zenginliğinizin servetinizin size hükmetmesinden korkun” diye konuştu.

“Türkiye’de yapacağımız en büyük kusur Diyanet İşleri Başkanlığını bayağı bürokratik bir kuruma dönüştürmektir”

Diyanet İşleri Başkanlığına vaktiyle durulan mesafelerin kaldırılmasını isteyen Prof. Dr. Görmez, “Lütfen o mesafeleri kaldırın biz el ele verelim gönül gönüle verelim tüm sorunların üstesinden o süre geliriz. Sizden birinci ricam bu. Bizi bayağı bürokratik bir kurum olarak görürseniz biz bu hizmetleri yapamayız. Türkiye’de yapacağımız en büyük hata Diyanet İşleri Başkanlığını banal bürokratik bir kuruma dönüştürmektir. Bunu yaptığınız vakit camileri devlet dairesine dönüştürürüz. İmamları da devlet memuruna dönüştürürüz. Camiler devlet dairesi olursa imamlar devlet memuru olur. Diyanette bürokratik bir mekanizma olursa bırakın Afrikayı, Asyayı, dünyanın her tarafını bırakın kendi ülkemizin manevi hayatını ayakta tutması muhtemel olmaz”dedi.

İslam’ın doğru anlaşılması konusunun manâlı olduğunu belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Diyanet İşleri Başkanımız ve başkanlığımız olarak İslamın doğru anlaşılması içten anlatılması konusunda sahiden son yıllarda çok önemli araştırmalar yapılıyor. Kuşkusuz İslam yargı ve hak dinidir ve İslam saadet ve selametin de bununla beraber ilmidir. İslamın içten anlaşılması fazla kayda değer olduğunu son dönemlerde yaşadığımız olaylar bize gösterdi” şeklinde konuştu

Karabağ Diyanet İşleri Başkanı Rifat Fejzicise, “Türk Dini eşittir islamdır. Öyle bir kutsallığı var. Balkanlarda Türkiye’nin ve maalesef azıcık uzaklaşıyorduk ve son zamanlarda ben azıcık açık konuşuyorum. AK parti zamanına değin bizim o Türkiye’ye olan bağlılığımız kopma noktasına gelmişti. Türkiye’yi idare eden yeni bir insan geldi” diye konuştu.

Program Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmeze armağan takdimiyle sona erdi.Programa Diyanet Başkanı Mehmet Görmez’in yanı sıra; Konya valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, işadamları ve davetliler katıldı.

Konya Haber - 16:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  KONYA’DA POLİSE SÜRPRİZ KUTLAMA
  Konya’da faaliyet gösteren “Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu” üyeleri, kavga ihbarıyla olay yerine gelen polis ekiplerine sürpriz yaptı. iphone 7 plus phone cases rubber iphone 8 case tree of life Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu üyeleri, Türk Polis Teşkilatının Kuruluşu’nun 173. whale iphone 8 plus case yıl dönümü dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü asayiş ekiplerine sürpriz […]