16° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.59

Doç. Dr. Gönülalan: İdrardan kan geliyorsa mutlaka üroloji uzmanına başvurun

Dr.
Konya Haber - 16 Mayıs 2017 23:43 A A

Dr. Umut Gönülalan, idrardan kan gelmesinin özellikle idrar yolu enfeksiyonları, böbrek hastalıkları, böbrek kanallarının idrar torbasının taşlarına, tümörlerine yan olarak ortaya çıkabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

İdrarda gelen kanın iki türlü olduğuna değinen Doç. Dr. Umut Gönülalan, “İdrarımız normalde saman sarısı renginde ya da açık renklidir. İdrardan kan gelmesinde, hastaların idrarlarında kan hücrelerinin görülmesine diyoruz. İki şekilde karşımıza çıkabiliyor; mikroskobik veya makroskopik hematüri. Mikroskopik hematüri’de idrarda çözümleme esnasında ortaya meydana çıkan, gözle görülen han hücreleri makroskopik hematüride ise hastaların kendi idrarlarında gördükleri kanamaya diyoruz. Makroskopik hematüri bizim için daha önemli bir koşul olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

İdrardan kan gelmesinin nedenlerine değinen Doç. Dr. Umut Gönülalan, “İdrardan kan gelmesinin öyle çok nedeni vardır. Herhangi bir nedene alt olmadan da ortaya çıkabildiği gibi bilhassa idrar yolu enfeksiyonları, böbrek hastalıkları, böbrek kanallarının idrar torbasının taşlarına, tümörlerine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Prostat hastalarında da idrarda kanamayı görebilmekteyiz” diye konuştu.

Hastaların uzmanlara başvurması gerektiğinin altını da çizen Doç. Dr. Gönülalan, “İdrardan kan gelmesiyle mutlaka üroloji uzmanına başvurulması gereken bir durumdur. Hiçbir şekilde kanama kesilse zeka doktora gitmeye gerek değil diye düşünmemek gerekiyor. İdrardan kan gelen hastalarda bilhassa ağrısız ve pıhtılı bir şekilde kanaması olanlarda mutlaka en kısa zamanda doktora gitmelerinde yarar var. Çünkü bu bizim için en önemli durum” ifadelerini kullandı.

“İdrardan kan gelmesi başlı başına bir rahatsızlık değildir”

Nedene göre tedavi uyguladıklarını gösteren Doç. Dr. Gönülalan, “İdrardan kan gelmesi başlı başına bir hastalık değildir. Mutlaka niçin olan bir etyolojik etmen vardır. Bu faktöre kadar, yani nedene kadar çare edilmesi lazım. Yaptığımız tahliller ardından eğer hastalarda bitkiler, idrar yolu enfeksiyonu, taş gibi bir hastalık saptadıysak bunları çare ediyoruz. Aspirin veya kan sulandıran ilaç kullanan hastalarda da ara sıra kendiliğinden idrardan kan gelmesiyle karşılaşabiliyoruz. Bu hastalara özellikle bol su içmelerini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Konya Haber - 23:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.