15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Dr. Hasibe Uyğun Küçükapan: Annenin, anne sütünün bir mucize olduğuna inanması gerekiyor

Hasibe Uyğun Küçükapan, bebeklere ilk 6 ay anne sütü verme oranının yüzde 30’larda olduğunu belirterek, “Annenin hamilelik öncesinde anne sütünün bir mucize olduğuna, bebeğinin birincil aşısı olduğuna, bebeğinin her gereksinimini karşılayacağına ve ekstra hiçbir şey verm.
Konya Haber - 8 Mayıs 2017 14:32 A A

Hasibe Uyğun Küçükapan, bebeklere ilk 6 ay anne sütü verme oranının yüzde 30’larda olduğunu belirterek, “Annenin hamilelik öncesinde anne sütünün bir mucize olduğuna, bebeğinin birincil aşısı olduğuna, bebeğinin her gereksinimini karşılayacağına ve ekstra hiçbir şey vermesi gerekmediğine ilk önce inanması gerekiyor” dedi.

Konya Hospital Hasibe Uyğun Küçükapan, Türkiye’de 2008 verilerine kadar birincil 6 ay anne sütü verme oranının yüzde 40’larda olduğunu belirterek, “Maalesef bu oran şimdilerde gerek sağlık çalışanlarına gerek annelere bahşedilen eğitimlere karşın yüzde 30’lara kadar gerilemiş durumda. Fiilen biz mucize olduğundan zerre şüphemiz olmadığı anne sütünü çok da hoş anlatamıyoruz ve gerçek hayata geçiremiyoruz. Bunun tek bir sebebi yok. Bu multifaktoriyel fakat her işte olduğu gibi bunda da inanmakla başlıyor. Annenin gebelik öncesinde anne sütünün bir mucize olduğuna, bebeğinin ilk aşısı olduğuna, bebeğinin her gereksinimini karşılayacağına, ekstra hiçbir şey vermesi gerekmediğine başta inanması gerekiyor. Çevresi ve hekimi göre da cesaretlendirilmesi gerekiyor” dedi.

“Zemzem hurma gibi yiyecekler bebeğe yok anneye verilmeli”

Uzman Dr. Hasibe Uyğun Küçükapan, hamilelik sonrasındaki loğusalık sürecinin anne için tedirgin bir süreç olduğunu da vurgulayarak, “Bu süreçte annenin aralıksız bir motivasyona ihtiyacı var. Bilhassa ülkemizi baz alırsak ve Konya ilini göz önünde bulundurursak semt baskısı diyebileceğimiz anneanne ve babaannelerin etkisi fazla artı. Birincil yarım saat, bir saatte bebeği emzirmeyi çalışıyoruz. Aileye de bunu tembihliyoruz lakin sezaryenle doğum ise anne, bebek hemen şimdi kavuşamıyorken bebeğe zemzem, hurma veriliyor fakat bunlar anneye verilsin bebeğe yok. Az Önce bilye kadar bir midesi olan bebeğe bunları verirsek anneyi emme isteğinin kaybolacağını, anneyi emdikçe annesinin sütünü artıracağını ve anne sütü böylece kıymetli fakat az kalsın bir ömür diyebileceğimiz birçok hastalıklara karşısında onu koruyacağını, asgari 2 yaşına dek ona en yerinde beslenme olacağını izah etmek istiyoruz. Bu konuda da lüzum hastane olarak lüzum biz poliklinikte kendi çalışmalarımızla aileleri destekliyoruz. İhtiyaçları olduğu takdirde onlara ayrıca eğitimler vererek hem de bana kalırsa göstermeli olarak yardımcı olup desteklemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Konya Haber - 14:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.