17° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.89
 • DOLAR 6.09

Dünya Prematüre Günü

Sağlık - 17 Kasım 2016 14:40 A A

KAYSERİ (AA) – Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Çocuk Hastanesi Yenidoğan Ünitesi’nde çalışan hemşirelerin çektiği prematüre bebeklerin fotoğrafları, Dünya Prematüre Günü dolayısıyla sergilendi.

Mustafa Eraslan-Fevzi Mercan Çocuk Hastalıkları Hastanesindeki sergiyi, prematüre dünyaya gelen ve şu an sağlıklı olan çocuklar, anneleriyle gezdi.

Gazetecilere açıklama yapan ERÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Öztürk, prematürenin tüm dünyada bebek ölümlerinin önemli kısmını oluşturduğunu söyledi.

Gebeliğin 38. haftasından gün almadan doğan bebeklerin prematüre olduğunu aktaran Öztürk, şunları kaydetti:

“Bu bebekler, 23. haftadan itibaren doğuyor. Ağırlıkları 500 gramla başlıyor, üst sınır önemli değil ancak alt sınır önemli. Organları henüz olgunlaşmadığı için doğduklarında desteğe ihtiyaç duyuyorlar, özel bakım uygulanıyor. Prematüre çocukların zeka seviyeleri normal olsa da hareket kabiliyetleri kısıtlı olabiliyor. Prematüre bebek üzerine çalışmalar, ABD Başkanı Kennedy’nin prematüre doğan çocuğunun ölmesi üzerine başlıyor. Yenidoğan servislerinde solunum desteği oluşturulması, beslenmeleri, bu alanda elemanların yetiştirilmesi 1960’lı yıllardan sonra hızlandı. Ülkemizde bir dönem prematüre sayısı arttı. Nedeni de tüp bebek uygulamasında çoklu embriyonun yerleşmesine izin verilmesiydi. Üçüz, dördüz gebeliklerde prematüre riski artıyor. Daha sonra bu uygulamadan vazgeçildi. Prematüre riskini azaltmak lazım. Prematüreye bakmaktan ziyade bunu önlemek daha önemli.”

Sağlık - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.