Kapalı
 • EURO 6.96
 • DOLAR 6.11

“Dünyanın yükünü omuzlara değil spora verin”

Sağlık - 22 Ağustos 2016 19:18 A A

ESKİŞEHİR (AA) – EMRAH YAŞAR – Türk Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taner Güneş, Türkiye’de 50 yaşından sonra insanların hayattan çekilmeye başladığını ancak ortopedik anlamda 60-65 yaşlarında ancak yaşlılık ve hareket kısıtlamalarının konuşulabileceğini belirterek “Bu yüzden kültürümüze sporu, egzersizi eklememiz gerekiyor ki bu tür problemlerden uzaklaşalım. Dünyanın yükü omuzlara değil spora verilmelidir.” dedi.

Avrupa Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği üyesi de olan Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan yaşamında egzersizin son derece önemli olduğunu söyledi. Özellikle 60-65 yaş aralığında omuz rahatsızlıklarının yaygınlaştığını aktaran Güneş, “Türk kültüründe çok fazla spor ve egzersiz alışkanlığı yok. Bunun yanında güneşten de yeterince yararlanılmıyor. Güneşten saklanmak tercih ediliyor. Bu yüzden de eklemlerde ve kaslarda zaman geçtikçe yıpranmalar oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Güneş, turistik bölgelere gelen özellikle 70-80’li yaşlardaki turistleri gören Türk vatandaşlarının şaşırdıklarını anlatarak şöyle devam etti:

“Bir kere bu insanlar hayatları boyunca egzersiz yapıyorlar. Koşuyorlar, yürüyorlar, yüzüyorlar. Bu durum vücudun kapasitesini, direncini her seferinde yüksek tutuyor. Bu sayede o yaşlara gelindiğinde vücutları direnç sahibi oluyor. Maalesef bizde 50 yaşından sonra insanlar hayattan çekilmeye başlıyorlar. Ortopedik anlamda bakıldığında aslında 50 yaş çok ileri bir yaş değil. 60-65 yaşlarında ancak yaşlılık ve hareket kısıtlamaları konuşulabilir. Bu yüzden kültürümüze sporu, egzersizi eklememiz gerekiyor ki bu tür problemleri daha az yaşayalım. Dünyanın yükü omuzlara değil spora verilmelidir.”

Omuz rahatsızlıklarının belirgin özelliklerinden birinin gece ağrıları olduğuna değinen Güneş, gündüz yapılan işlerde genellikle kolun havaya kaldırılırken ağrıdığını fakat masa üzerindeki yapılabilecek işleri yaptığında ağrı olmadığını hisseden vatandaşların omuz kontrolünden geçmesi gerektiğine işaret etti.

Güneş, omuzda yaşa bağlı oluşan adele yırtıklarının zamanla arttığını vurgulayarak “Erken dönemde teşhis konulduğunda o liflerin tamir edilebilme olasılığı var. Liflerin kemikten ayrılmasını durdurup, tekrar kemiğe tutunmasını sağlamak tedavinin amacı. Bu yüzden ne kadar erken tedavi edilirse o kadar hızlı pozitif cevap alınır.” diye konuştu.

– “Teknikler çok gelişti”

Omuz cerrahisinin, ortopedinin son dönemde çok hızlı gelişen önemli bir dalı olduğunu, bundan 20 yıl önce sadece Türkiye’de değil bütün dünyada modern omuz cerrahisinin yeni başladığını anlatan Güneş, şunları söyledi:

“Bu 20 yıl içinde çok fazla şey değişti. Dolayısıyla problemlerin de neden kaynaklandığını çok daha iyi biliyoruz. Artık cerrahi anlamda da normal dokulara zarar vermeden ‘kapalı cerrahi operasyon’ (artroskopi) dediğimiz yöntemleri kullanıyoruz. Daha küçük kesilerden işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bu, hastanın daha az ağrısı olmasını, daha çabuk iyileşmesini sağlıyor.”

– “Masanın ve sandalyenin yüksekliği çok önemli”

Güneş, omuz ve dirsek cerrahisinin gelişmesi ve yaygınlaşması için sürekli eğitimler verdiklerine dikkati çekti. Dirsek eklemindeki problemlerin de hastaların günlük yaşamlarını önemli ölçüde bozabileceğini aktaran Güneş, şunları kaydetti:

“Omuz cerrahisi gibi dirsek cerrahisinde de son yıllarda önemli gelişmeler yaşandı. Özellikle artroskopinin gelişimi ile dirsek problemlerinde de cerrahi anlamda büyük bir başarı yakalanabilecek. Çalışma hayatında özellikle ofis çalışanları basit tedbirlerle omuz ve dirsekle ilgili problemleri azaltabilir. Kolumuzun altından geçen önemli sinirler var ve bu sinir sürekli baskı altında kalarak eziliyor. Oturma ergonomisine göre kullanılan masanın ve sandalyenin yüksekliği çok önemli. Mümkün olduğunca dirsekleri çok fazla masaya temas ettirmek gerekiyor. Bunu sağlayabilmek için özellikle klavye kullanılıyorsa klavyenin önünde bir bilek desteği olması gerekiyor. Tabii bunun dışında ağır sanayi şartlarında çalışan insanlar da var. Buradaki en önemli husus ani yüklenmelerden kaçınmak ve egzersiz yapmak. Ancak bu şekilde kolu, omuzu güçlendirir ve zorlanmalara karşı hazır hale getirmiş oluruz.”

Sağlık - 19:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.