19° Az bulutlu
 • EURO 6.46
 • DOLAR 5.64

Eğitimde anne kız el ele veriyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Valiliği ve Harran Üniversitesinin ortak düzenlediği ‘Eğitimde Anne-Kız el ele’ projesi Şanlıurfa Eyyubiye İlçesi Ayhan Şahenk mesleki ve teknik Anadolu Lisesi’nde konferans salonunda gerçekleşti.
Güncel - 13 Ekim 2017 12:20 A A

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Valiliği ve Harran Üniversitesinin ortak düzenlediği ‘Eğitimde Anne-Kız el ele’ projesi Şanlıurfa Eyyubiye İlçesi Ayhan Şahenk mesleki ve teknik Anadolu Lisesi’nde konferans salonunda gerçekleşti. Konferansa Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin eşi Gülhan Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’nin eşi Sema Çiftlik Sahibi, Harran Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Siverekli, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Mehmet Belli Özçınar’ın eşi Nesrin Özçınar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Şube Müdürü Sibel Toptan, Şanlıurfa valiliğinden sosyolog Fatma gümüş, Şanlıurfa İl Müftülüğü Vaizesi Semra Düzgör, mektep örgencileri ve velileri katıldı.

Uzmanlar kadar panelistler Çocuk hastalıkları, bebek bakımı ve anne sütünün önemi, bayan hakları aile önemi gibi konuların ağırlıkta ele alındığı programda Sema Çiftçi, “Kızlarımızın saç bakım ve kesimlerini yapıyorduk. Şimdide burada anne kız el ele eğitim programını gerçekleştireceğiz. Bu projenin amacı siz kıymetli kızlarımızın okullaşma oranını artırma üniversitelere teşviklerini sağlama kadınlarımızın ve kızlarımızın istihdamlarını temin etmek bayan ve kızlarımızın lüzum ruhsal gerekse bedensel konularında, hijyen , besin ve bakım konularında sizlere bilgiler verecekler” dedi

Büyükşehir Belediyesinin ikinci çalışması olan ‘Büyükşehir’le Değişime Hazırlanmış Ayhan Şahenk mesleki ve teknik Anadolu Lisesi’nde Pansiyonda kalan genç kızların saç kesimi ve saç bakımlarının yapıldığı programa katılan Sema Çiftlik Sahibi, gençler derslerinde başarılar diledi.

Eğitimde anne kız el ele projesi

Kız çocuklarının eğitim düzeyinin yükseltilerek anneleri vasıtasıyla farkındalıklarının artırılması, Halk Kurum ve Kuruluşları aralarında işbirliğinin artırılması ve belediyenin eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırması 13 öbür ilçeyi kapsayacak şekilde “Eğitimde Anne Kız El Ele” projesi ile kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması, kız çocuklarının yüksek öğretime teşvik edilmesi, ailenin esas yapı taşı olan annelerin kızlarına verecekleri eğitimde süreklilik desteğinin sağlanması, kadınların istihdama katılması için farkındalığın oluşturulması, kadınlara beden ve ruh sağlığı ile temizleme ve hijyen eğitimlerinin verilmesidir. 

Güncel - 12:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.