Açık
 • EURO 6.83
 • DOLAR 6.12

Emine Bulut cinayeti davası

Genel - 9 Ekim 2019 20:15 A A

KIRIKKALE (AA) – CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Emine Bulut'un katil zanlısının, yargılandığı davada iyi hal indiriminden yararlanmak için kendisine ağır hakaret edildiği iddialarında bulunduğunu söyledi.

Kırıkkale'de eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının yanında boğazından bıçaklanarak öldüren Emine Bulut cinayeti davasını takip etmek için Kırıkkale Adalet Sarayı'na gelen Taşcıer, "Bugün tüm Türkiye'yi derinden etkileyen, 10 yaşındaki kızının önünde canavarca öldürülen Emine Bulut" cinayetine ilişkin davanın ilk duruşmasını takip ettiklerini belirtti.

Bu ülkede daha fazla kadın cinayetinin yaşanmamasını istedikleri ifade eden Taşcıer, şöyle konuştu:

"Ancak bugün mahkemede şahit olduğumuz ifade bunun bir an önce önleminin alınması gereken bir nokta olduğunu bir kez daha hatırlattı. Katil zanlısı burada da iyi hal indiriminden yararlanmak için kendisine ağır hakaret edildiği iddialarında bulundu. Artık erkekler tarafından öldürülen kadınların katil zanlılarının haksız tahrik indiriminden yararlanmalarını istemiyoruz. Sadece eylül ayında 53 kadın cinayeti yaşandı. 2018'de 440 kadınımız erkekler tarafından katledildi. Bu nedenle artık ilk imzacısı olduğumuz İstanbul Sözleşmesi'nin maddelerinin uygulanmasını ve uygulanması noktasında takip edilmesini istiyoruz."

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkan Yardımcısı Kadriye Ünler de toplumda kadına yönelik cinayet ve toplumsal infiale neden olacak bu olayda parti olarak duyarsız kalamayacaklarını dile getirdi.

Genel başkanlarının bu aileyi ziyaret eden tek parti lideri olduğunu savunan Ünler, "Türkiye'de kadına yönelik şiddet son 6-7 yıldır dikkate değer bir biçimde arttı. Şu anda Türkiye'deki en büyük problem, bu tarz verilerin, kadına yönelik cinayetlerin kesinlikle devlet tarafından istatistiksel bir veri olarak tutulmaması. Bu konuda TBMM'ye en kısa zamanda soru önergesi sunacağız." ifadelerini kullandı.

Emine Bulut'un avukatlarından Turgay Özcan ise burada kadın olmak sıfatıyla bu fiilin işlenmesi erkekler olarak da canlarını acıttığını söyledi.

– "Savunma iftira üzerine olamaz"

Bu davayı Haluk Levent ve Ahbap Platformu'nun avukatları olmak sıfatıyla ekip olarak katıldıklarını dile getiren Özcan, şunları söyledi:

"Emine Bulut ve ailesini, avukatları olarak biz temsil ettik. Davada Fedai Varan'ın açıklamalarına baktığımız zaman kendisini savunacak hiçbir şeyi ortaya koyamadığından susma hakkını kullandı. Dosya kapsamına baktığımız zaman da kendisinin yapmış olduğu fiilin savunulacak hiçbir yanı yoktu. Önceki savunmalarına baktığımız zamanda karşımıza şu çıkmıştır. Savunma, iftira üzerine olamaz. Savunma altında Emine Bulut ve ailesine iftira atma yoluna gitmişti. 8 tanığın ifadelerinde Emine Bulut'un hiçbir şekilde katledilmeyi hak etmediğini ortaya koydu. Bu davayı bir ekip olarak takip ettik."

Öğrencisi tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar'ın babası Mustafa Damar da "Kızım Ceren Damar'ın aklını, ilkelerini, mücadele ruhunu ve azmini temsil etmek üzere burada bulunuyorum. Milletin gözü önünde, çocuğunun yanı başında ve toplumun gözünün içerisine baka baka öldürüldü. Acı olan şu ki, öldürülen Emine Bulut ancak öldürülen toplum, insanlık. Bugün bu nedenle buradayım." dedi.

Genel - 20:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.