13° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.84

Erasmus projesiyle eski Osmanlı coğrafyasına açıldılar

– KAEÜ, Erasmus+KA107 projesi kapsamında eski Osmanlı Devleti coğrafyasında yer alan Filistin, Ürdün, Kosova ve Kırgızistan’la öğrenci ve akademisyen değişimi programı uygulamaya başladı
Genel - 12 Haziran 2019 11:15 A A

KIRŞEHİR (AA) – Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ), Erasmus+KA107 projesi kapsamında eski Osmanlı Devleti coğrafyasında yer alan Filistin, Ürdün, Kosova ve Kırgızistan'la öğrenci ve akademisyen değişimi programı başlattı.

KAEÜ Dış İlişkiler Ofisi'nin koordinatörlüğünde yürütülen proje ile nisan ayında Filistin'den ikişer öğrenci ve öğretim elemanı Kırşehir'e gelerek ortak eğitim faaliyetlerine katıldı.

Aynı proje çerçevesinde Ürdün Yarmouk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefleh Aljarrah, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nart Shoukeh, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yousef Alzou’bi ve Dış İlişkiler Koordinatörü Khalil İrshaidat, Kırşehir'e gelerek Rektör Prof Dr. Vatan Karakaya'yı ziyaret etti.

İki üniversite arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ilerletilmesinin hedeflendiği görüşmede, Erasmus+KA107 projesi kapsamında her iki üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu akademisyenleri ve öğrencilerinin değişimi konusunda görüş birliğine varıldı.

Üniversitelerin aralarında ortak projeler üretmelerinin de gerekliliğinin vurgulandığı ziyarette, KAEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden akademisyenler ile İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinin Arapça dillerini geliştirmesi için Yarmouk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesine gönderilmesi kararlaştırıldı.

Ziyarette konuşan Rektör Karakaya, uslararası ilişkilere her zaman önem verdiklerini belirterek, üniversite ortaklığının pekiştirilmesi için tüm desteği vereceğini söyledi. Karakaya, Ürdün ve diğer ülkelerden gelecek konuklarla eğitim iş birliği yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Konuk öğretim üyeleri ve öğrenciler, ziyaretin ardından KAEÜ Fen Edebiyat Fakültesi'ndeki arkeoloji dersine katıldı.

Ziyarete eşlik eden KAEÜ Dış İlişkiler Ofisi'nin koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Erman Akıllı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erasmus+KA107 Projesi ile eski Osmanlı coğrafyasındaki Ürdün, Filistin Kosova ve Kırgızistan'daki üniversitelerle eğitim iş birliği yapıldığını söyledi.

Filistin ve Ürdün'den akademisyenler ve öğrencilerin Kırşehir'e geldiğini belirten Akıllı, gelecek hafta Kosova ve güz döneminde de Kırgızistan'dan akademisyen ve öğrencilerin üniversitelerine geleceğini dile getirdi.

Akıllı, KAEÜ'den ikişer akademisyen ve öğrencinin de ilerleyen zamanda Filistin, Ürdün, Kosova ve Kırgızistan'a giderek eğitim iş birliğine katkı yapacaklarını kaydetti.

Genel - 11:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.