19° Az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.63

Ereğlide daha iyi ürün için yararlı böcekler tarlalara salınıyor

Melicek Mahallesi’nde gerçekleştirilen programa İlçe Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran da, katılarak yardımcı böcekleri tarlaya saldı.
Konya Haber - 24 Mayıs 2017 16:52 A A

Melicek Mahallesi’nde gerçekleştirilen programa İlçe Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran da, katılarak yardımcı böcekleri tarlaya saldı. Konu hakkında açıklamalarda yer alan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Orhan Soylu, sünenin salgıladığı salgı maddesi ile buğdayın özünü yok ederek özsüz buğday denilen olaya sebebiyet verdiğini söyledi. Yaklaşık 7-8 senedir ve daha önce de 2002’de uçakla ilaçlama yaptıklarını dile getiren Asilzade, “Daha sonraki süreçte bakanlığımız tarafından uçakla ilaçlamanın doğal dengeyi bozması nedeniyle yer aletleri ile mücadele yapıyoruz ve son yıllarda yapılan uğraş ile biyolojik mücadeleyi destekliyoruz. hemen ilçemizde yaklaşık 5-6 senedir kimyasal uğraş kullanmadan mücadele ediyoruz” dedi.

Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik ise eskisi gibi böcek kalmadığını açıklama ederek, “Hava şartlarından mı doğa şartlarından mı veya iyi uğraş etmekten mi bilemiyoruz lakin adeta tükenme noktasındalar. Natürel bizim vaktiyle yaptığımız mücadeleleri şu anki nesil bilmez. Biz neler çektik bu böceklerden. Metrekareye şayet yüz tane, iki yüz tane geldiği zamanları biliriz biz. Gerçekten de Tarım Müdürlüğümüz iyi iş çıkartıyor. Kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran da, organik bir çaba olacağını ve buğday ve tahıldaki zararlılara aleyhinde sonuçları itibariyle iyi olacağını belirterek, bütün çiftçilere uğurlu olmasını diledi. Konuşmaların arkasından laboratuvar ortamında yetiştirilen parazitoit isimli yararlı böcekler tarlalara salındı.

Konya Haber - 16:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.