12° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.78
 • DOLAR 6.07

Fakültede dekan evde ressam

Kültür & Sanat - 12 Ekim 2019 13:15 A A

KAYSERİ (AA) – RAMAZAN KAYA – Kayseri'de evinin bir odasını resim atölyesine çeviren Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Öztürk, 20 yıldır yağlı boya resim yapıyor.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde dekan olarak görev yaptığı 2000 yılında hobi olarak resim kursuna gitmeye başlayan ve burada 4,5 yıl akademik düzeyde ders alan Öztürk'ün, resme olan ilgisi zamanla tutkuya dönüştü.

Mesleğinden arta kalan zamanlarında, bir odasını atölyeye çevirdiği evinde yağlı boya resim yapmaya başlayan ve bugüne kadar bazıları yurt dışında olmak üzere 35 sergi açma başarısı gösteren Öztürk, tanınır bir ressam olmayı hedefliyor.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resim, müzik, edebiyat, tarım ve hayvan sevgisi gibi uğraşların insana çok şey kattığını söyledi.

Konya'da görev yaptığı dönemde, ailesi de yanında olmadığı için can sıkıntısından resme başladığını anlatan Öztürk, şunları söyledi:

"Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde dekanlık yaptığım dönemde, 'görev bekarı'ydım. 7,5 yıl yalnız yaşadım. Mesai bittikten sonra can sıkıntısından resim yapmaya başladım. Daha sonra içimdeki resim aşkı gittikçe depreşti. Atölyede dekan gibi değil acemi bir öğrenci gibi davrandım. 4,5 sene ders aldım. Yurt içinde ve dışında 35 sergi açtım. Genelde izlenimci tarzda resim yapıyorum. Resimlerimde daha çok manzara ve hayvanlar var. İnsan sevdiği işte başarılı oluyor. Ben de herhangi güzel bir şey karşısında, iyi bir at, kangal veya güvercin resmi yaparken gerçekten kendimi kaybediyorum. Olağanüstü bir coşku ile çalışıyorum. Tabii o zaman da netice iyi oluyor."

– "6 at resmim beğenildi ve Azerbaycan'a gitti"

Güne saat 05.00-05.30 gibi başladığını ve mesaisinin ardından eğer keyfi yerindeyse yaklaşık 1,5 saat resim yaptığını anlatan Öztürk, bugüne kadar aralarında Ankara, İstanbul, Kayseri, Konya, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Küba'nın da yer aldığı birçok yerde 35 civarında resim sergisi açtığını anlattı.

Resimlerine yoğun bir talep olduğunu vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:

"Sosyal medya hesabımdan bana ulaşan İstanbul ve İzmir'deki galeri sahipleri, sergi açmamı istiyorlar. Fakat benim birinci işim diş hekimliği ve idarecilik olduğu için yetişemiyorum. Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde, Erciyes Üniversitesinde resim sergim vardı. Kasım ayında da Antalya'da kişisel sergim olacak. Resimlerin ilgi görmesi beni mutlu ediyor. Bundan iki ay önce İstanbul'da bir sergim vardı. 6 at resmim beğenildi ve Azerbaycan'a gitti. Bu bana ayrı bir gurur kaynağı oldu. Çünkü Azerbaycan edebiyatta ve sanatta dünyanın en ileri ülkelerinden birisi."

Devlet büyüklerinin de aralarında bulunduğu birçok isme resimlerinden hediye ettiğini kaydeden Öztürk, "Hediye ettiğin resimlerle ev sahibi olurdun" diye kendisine takılanlar olduğunu söyledi.

Resim yapmanın insanın iç dünyasına da çok katkısı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Adnan Öztürk, "Bu da her şeye yansıyor. Yani evliliğinize, mutluluğunuza, çevrenizle olan ilişkilerinize yansıyor. Resim yaptıktan sonra biraz daha hassas ve yumuşak olduğumu düşünüyorum. İlişkilerde daha sevgi dolu olduğumu düşünüyorum. Zaten bizim mesleğimiz diş hekimliği, aslında güzel sanatların bir dalıdır. Güzel sanatların pek çok dalını içermektedir. Diş hekimi aynı zamanda iyi bir heykeltıraş ve iyi bir ressamdır." şeklinde konuştu.

En büyük idealini, "tüm dünyada tanınan bir ressam olmak" diye açıklayan Öztürk, bu yolda emin adımlarla yürüdüğünü ve yaptığı eserlerin yabancılar tarafından da takdir toplayarak satın alındığını sözlerine ekledi.

Kültür & Sanat - 13:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.