21° Toz
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.56

FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZE ‘YANINIZDAYIZ’ MESAJI

Konya Haber - 10 Kasım 2017 08:51 A A

Meram Belediyesi tarafından “Abdülhamid Han’ın İzinden Atiyye-i Seniyye Proje”si kapsamında düzenlenen Kudüs programı başladı. Programın ilk gününde Mescid-i Aksa ve çevresinde temizlik yapılarak Isparta’dan götürülen gül esansları serpildi. Kudüs’te konuşan Başka Toru, “Ecdadımız Kudüs’ün hakimi, hadimi ve hamisi olmuştu. İnşallah bizler de belediye olarak ecdadımızın izinden giderek Kudüs’e her yıl bu tür programlar düzenleyerek Kudüs’ün sahipçisi, hadimi ve hizmetkârı olacağız” dedi.

Meram Belediyesi’nin “Abdülhamid Hanın izinden Atiyye-i Seniyye Proje”si kapsamında Kudüs’e düzenlediği 4 günlük program başladı. Programa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, Meram Müftüsü Sabri Kütükçü, meclis üyeleri, STK temsilcileri, basın mensupları, Abdülhamit Han’ın Torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu ve Nilhan Osmanoğlu, 15 Temmuz gazisi Şerife Boz ve eşi ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü işçileri katıldı.

“HAREM-İ ŞERİF’TEKİ MEKÂNLARIN TEMİZLİĞİ YAPILDI”

Mescid-i Aksa’da sabah namazı ile başlayan programda 60 civarında Osmanlı eserinin bulunduğu Harem-i Şerif’teki  mekânların iç ve dış temizliği yapıldı. Heyet daha sonra Burj Al Laklak Derneği’ni ziyaret ederek dernek bünyesinde sahiplenilen yetimlerle buluştu. Başkan Toru, dernek yöneticilerine tablo hediye etti. Heyet daha sonra El-Halil şehrinde bulunan peygamberlerin kabirlerini ziyaret ederek bölge halkı ile temaslarda bulundu.

Mescid-i Aksa yanında düzenlenen temizlik faaliyetinin ardından konuşan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Kudüs’ü yalnız bırakmayın’ çağrısı üzerine Meram Belediyesi olarak “Abdülhamit Han’ın İzinden Atiyye-i Seniyye Projesi’ kapsamında ekiplerimizle birlikte Kudüs’e ulaştık. Programımızın ilk gününde Mescid-i Aksa ile ilgili ziyaretlerimizi tamamladık. El-Halil şehrinde peygamberlerin kabirlerini ziyaret ettik. Harem-i Şerif ve çevresine Isparta’dan getirtmiş olduğumuz gül esanslarını serptik. Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) gül kokusunun yayılmasını amaçladık. Hem buradaki sivil ekipler hem de belediyemizdeki temizlik ekipleri,  proje ekibimizle birlikte bu mescidin iç ve dış temizliğine yönelik bir çalışma yaptık. Bu çalışmalar programımızın sonuna kadar devam edecek” dedi.

“KUDÜS İSLAM ÂLEMİ’NİN İZZETİ, ONURU VE NAMUSUDUR”

Yaptıkları ziyaretlerde Filistin halkının temel isteğinin, ‘Kudüs’ü yalnız bırakmayın, Kudüs’e gelin. Biz sizden güç alıyoruz, siz olmazsanız bizim esaretimiz artar’ şeklinde olduğuna dikkat çeken Başkan Toru, konuşmasında şunları kaydetti: “Kudüs, Mescid-i Aksa; İslam âleminin izzeti, onuru ve namusudur. Buna uygun olarak herkesi Kudüs’e bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına uygun olarak yaptığımız bu proje sadece turistik amaçlı bir proje değildir. Hem yerel belediyecilik hem sosyal ve kültürel bir proje hem de tarihe ve ecdadımıza bir saygı örneğidir. Abdülhamit Han Hazretleri’nin yapmış olduğu icraatın günümüze aktarılmasıdır. Siyasi anlamda ulusal ve uluslararası güç dengelerinin yer değiştirmesinden dolayı verilen önemli bir mesajdır. Bu yaptığımız ziyaretleri Allah kabul etsin. Temennimiz bu kutsal mekânların bir an önce huzur ve refaha kavuşmasıdır. İslam ülkeleri buraya sahip çıkmalı. Kudüs’e gelmeden Kudüs davası güdülmez. Temennimiz herkesin buraya gelmesi. Ecdat, Kudüs’ün hakimi, hadimi ve hamisi olmuştu. İnşallah bizler de belediye olarak ecdadımızın izinde giderek Kudüs’e her yıl bu tür programlar düzenleyerek Kudüs’ün sahipçisi, hadimi ve hizmetkârı olacağız. Programımız çok güzel geçiyor. Hüzün dolu, mutluluk dolu ve vuslat dolu bir program oldu. Herkes çok farklı duygular içinde. Yüreğimizin bir yarısı Kudüs’te.”

Konya Haber - 08:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.