12° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Fırın küreği imalatı en yoğun günlerini yaşıyor

Konya’da 54 yıldır fırın küreği imalatıyla uğraşan Muzaffer Büyüközkan, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yoğun bir meslek temposuna girdi.
Konya Haber - 27 Mayıs 2017 10:17 A A

Konya’da 54 yıldır fırın küreği imalatıyla uğraşan Muzaffer Büyüközkan, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yoğun bir meslek temposuna girdi. Gürgen ağacının gövdesine şekil verilmesiyle başlayan süreç bambaşka bir boyuta bürünüyor. Muzaffer sanatkâr, uzun uğraşlar sonucu şekil verdiği her boyuttan kürekleri ince bir işçilikten geçirerek müşterilerine sunuyor. Öyle oysa dükkanı küçük olmasına rağmen yaptığı fırın küreklerini Türkiye’nin birçok şehrine hatta dünyaya ihraç ediyor.

Mesleğe nasıl başladığını anlatan Muzaffer Büyüközkan, “Ben 1949 doğumluyum. Mesleğe 13 yaşında başladım. Halen devam ediyoruz. Yaşımız 68. Babam gerçekten bizi okutmak istemişti lakin ağaca aleyhinde aşinalığımız olduğundan okumayı istemedim. Fazla severim okumayı ama istemedim. Bu marangoz, ağaç işine çok merakım vardı. 13 yaşımızda başladık, devam ediyoruz” dedi.

Her boyutta fırın küreği ürettiklerini söyleyen Büyüközkan, “İşimiz fırın kürekleri. Ekmekçilerin, etli ekmekçilerin, pizzacıların, lahmancuncuların bunların tüm küreklerini temin ediyoruz. Ağaç için tür olarak başlıca gürgen ağacını kullanıyoruz. Onu seçim ederiz. En büyük iki metre boyunda, etli ekmekçiler için söylüyorum eni 30 santimetre olarak veriyoruz. Lakin ekmekçilerin ama 4 metre uzunluğuna kadar gider. Onlar farklı” diye konuştu.

“Türkiye’nin her tarafına hatta yurt dışına da gönderiyoruz”

Ürettikleri kürekleri dünyanın çoğu yerine gönderdiklerini dile getiren Muzaffer Büyüközkan, her türlü ebatta yaptıkları kürekleri Türkiye’nin yanı sıra yurt dışına da gönderdiklerini söyledi. Şimdilik talebi karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Büyüközkan, kendilerinden önceki akrabalarının da aynı işi yaptığını kaydederek, “Biz hemen devam ediyoruz. Böyle gidiyor şimdilik. Zaten bir oğlum var. O da çalışıyor. Ona da mesleği öğrettik. Beraber devam ediyoruz” biçiminde konuştu.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte işlerinin yoğunlaştığını aktaran Büyüközkan, fırınların çoğalmasıyla birlikte küreklere olan taleplerin de arttığını dile getirdi. El işçiliğiyle talepleri yetiştirmenin güç olduğunu bildiren Muzaffer Büyüközkan, ufak el aletleriyle üretimlerine devam ettiklerini söyledi. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bir yılın en yoğun haftasını yaşadıklarını anlatan Büyüközkan, “Çünkü Ramazan hazırlığı fırınlarda varsa bu kürek hazırlığı da var. Fazla yoğun talebemiz var. Karşılamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ben ara sıra gece rüyamda kürek yaparım”

İşini severek yaptığını söyleyen Muzaffer Büyüközkan, “Ağaç bulmakta zorlanıyoruz. Ağaç fazla ama kaliteli ağacı gitgide bulmakta zorlanıyoruz. Bizim en büyük sıkıntımız o. Biz de genel özellikle nitelikli yapmaya çalışıyoruz. Ara Sıra zorlanıyoruz. Birçok yeri araştırıyoruz, soruyoruz kaliteli mal bulabileceğiz mi diye. En büyük sıkıntımız bizim kaliteli ağaç bulmak. Ağaç işiyle uğraşmak gerçekte zevkli bir meslek. İnsanı rahatlatır. Stresini atar. Bu işi böyle devam ettirmek lazım. Yani bu bizim iş için yok diğer ağaç işiyle uğraşanlarda… Ben ara sıra gece rüyamda kürek yaparım. Çünkü biz buna az çok 50 yıl vermişiz. Kolay kolay kopamıyoruz” diye konuştu.

Konya Haber - 10:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.