17° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.87
 • DOLAR 6.17

Gençler gönüllü eğitmenlerinin Öğretmenler Günü'nü kutladı

– Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programına Türkiye’den katılan 4 bin 500 genç, kendilerine gönüllü olarak mentörlük yapan 400 öğretmen ve eğitmenin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı
Ekonomi - 24 Kasım 2018 14:15 A A

İSTANBUL (AA) – Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programına Türkiye’den katılan 4 bin 500 genç, kendilerine gönüllü olarak mentörlük yapan 400 öğretmen ve eğitmenin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Akfen Holding'den yapılan açıklamaya göre, Akfen Holding’in desteğiyle Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV) temsili altında The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye Ulusal Otoritesi tarafından yürütülen Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı Türkiye’de kapsamını hızla genişletiyor.

Gönüllü hizmet, fiziksel gelişim, beceri geliştirme ile macera ve keşif yolculuğu bölümleriyle gençlere bireysel gelişim fırsatı sunan programda, 2003 yılından bu yana Türkiye’deki katılımcı sayısı 15 bini genci geçti. Şu anda gönüllü olarak görev yapan öğretmen ve eğitmen sayısı ise 400’e ulaştı.Okul içi eğitim kadar okul dışı eğitimin de önemini bilerek Ödül Programı’na katılan 4 bin 500 genç, kendilerine gönüllü olarak mentörlük yapan 400’den fazla öğretmen ve eğitmenin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na bağlı (UNİCEF) U-Report tarafından geçen eylül ayında 80’in üzerinde ülkede 13-25 yaş arasındaki bireylerin katıldığı ankette gençlerin 3’te 2’sinin önemli becerilerini, okul dışı aktiviteler aracılığıyla elde ettikleri ortaya çıktı. Bu da Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı gibi programları öne çıkarttı.

Anket sonuçlarından hareketle Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı tarafından gençlerin gelecekte başarılı olmaları için, okul dışı eğitimin önemini vurgulamaya yönelik olarak, uluslararası #worldready /#hayatahazır kampanyasının tanıtımı yapıldı.

Şu an 105 Ödül Birimi ile yürütülen Ödül Programı, okuldaki eğitimi tamamlayıcı bir niteliğe sahip olup, gençlerin zorluklarla baş edebilme, ekip çalışmasına yatkınlık, özgüvenli olma ve liderlik özelliklerini geliştirerek "#hayatahazır" olmalarını sağlıyor.

– Okul içi ve okul dışı eğitime
büyük destek veriyor

Ödül Programındaki Gümüş Kategoriyi 42 yıl önce lisedeyken tamamladığını anlatan İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, “Farklı bölümlerdeki faaliyetleri tamamlarken hala nasıl keyif aldığımı hatırlıyorum. İlk yardım eğitimi dersleri almak, rugby oynamak, mahalledeki yoksullara yardım etmek ve Wight Adası’nı baştan başa yürümek. Ödüle hazırlanmak, olgunlaşmaya ve '#hayatahazır'lanmaya atılan önemli bir adımdı” ifadelerini kullandı.

Programın Türkiye’ye getirilmesini destekleyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp ise, “Türkiye’de bugün Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı gönüllüsü olan 400 öğretmen ve eğitmen sayesinde gençler, eğitim alanında son dönemde yapılan çalışmalara yansıma olabilecek şekilde gerek okullarında, gerekse okul dışı eğitimde akademik ve profesyonel anlayışa sahip oluyorlar. Tüm öğretmenlerimiz gibi gençleri gönüllü olarak hayata hazırlayan ve hayallerimizi gerçekleştiren eğitmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomi - 14:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.