16° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.78
 • DOLAR 6.08

“Gönüllülük ve Kooperatifçilik Paneli”

Genel - 16 Eylül 2019 19:15 A A

KIRŞEHİR (AA) – Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, "Ahilik teşkilatını, özellikle de Bacıyanı Rum'u hem kendi insanımıza hem de dünyaya iyi anlatabilmeliyiz. Yüzyıllardır kadın haklarıyla ilgili verilen mücadelede varılmak istenen noktaya Anadolu'da yüzyıllar önce varılmış olduğunu anlatmalıyız." dedi.

Bayraktar, KADEM Kırşehir Temsilciliğince 32. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Gönüllülük ve Kooperatifçilik Paneli"nin açılışında yaptığı konuşmada, başta Ahi Evran Veli ve Fatma Bacı olmak üzere Anadolu topraklarına ahlak, değer ve iman dikmiş bütün mutasavvıfları, yüzyıllar boyunca Ahilik geleneğine yeni himmetler eklemiş tüm esnaf ve sanatkarları rahmetle andığını söyledi.

Bayraktar, Bacıyanı Rum'un fütüvvet anlayışının insan merkezli olduğunu ve gönüllülük esasına dayandığını belirtti.

Siyaset, kültür, eğitim ve ticaret gibi hayatın ana damarlarından akan Anadolu kadını modelinin belleklerden silinmiş olmasının, bugün kadınların yaşamış olduğu birçok sorunun temel nedeni olduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Kendimizi nereye ve nasıl konumlandıracağımızı bilmiyor, vaktiyle sahip olduğumuz her şeyi yeniden kazanmaya çalışıyoruz. Ahilik teşkilatını, özellikle de Bacıyanı Rum'u hem kendi insanımıza hem de dünyaya iyi anlatabilmeliyiz. Yüzyıllardır kadın haklarıyla ilgili verilen mücadelede varılmak istenen noktaya Anadolu'da yüzyıllar önce varılmış olduğunu anlatmalıyız. Bu, bizim kendi kadınımızın öz güvenini de tazeleyecek, kimliğini tanımlama noktasında sağlam referanslar verecektir."

KADEM olarak bu tarihi mirası iyi okuma derdinde olduklarına işaret eden Bayraktar, "Bugün burada çok iyi bir örneğini gördüğümüz kooperatifçilik ruhu da bu mirastan esinlenmektedir. KADEM olarak el emeği üretip piyasa ile buluşturamayan kadınlarımıza 47 il temsilciliğimizde kooperatifçilik ve girişimcilik eğitimleri verip Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri öncülüğünde istihdama katılmalarına fayda sağladık. Şimdi bu kadınlarımız hem ailelerine hem topluma fayda katar durumdalar." diye konuştu.

– " Kadınlarımız iyiliğin yayılmasında öncü kuvvetlerdir"

Sümeyye Erdoğan Bayraktar, gönüllülük kavramının yolunun en çok sivil toplum örgütleriyle kesiştiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ahilik ve ondan vücut bulmuş Bacıyanı Rum, bugünün terminolojisiyle ilk sivil toplum örgütüdür ve yakıtı gönüllülüktür. Türkiye'de bugün sivil toplum kuruluşlarında kadın popülasyonunun üstünlüğünü de aslında şaşırtıcı bulmuyor, tarihsel bir devamlılık olduğunu düşünüyorum. Fakir ve kimsesizlere yardım etme, kendini başkasının hizmetine adama, iyiliği yayma, insanlara hoşgörülü olma, insanları sevme Bacıyanı Rum'u meydana getiren tuğlalardır. Kadınlarımız dün olduğu gibi bugün de iyiliğin yayılmasında öncü kuvvetlerdir. KADEM de özünde bu motivasyonla çalışır."

Gençlere gönüllülüğün iyi anlatılması gerektiğine değinen Bayraktar, şöyle devam etti:

"Bizim gençlere gönüllülüğü anlatırken sunacağımız argüman ileride meslek yaşamlarında kullanabilecekleri ve onları daha iyi yerlere taşıyacak bilgi ve beceriler kazanacakları vaadi olmamalı. Gençlerimiz, gönüllü işleri CV'lerine eklemek için yapmayacak olgunluğa sahip olmalıdır. Gönüllülük, Bacıyanı Rum özelinde ve daha geniş bir çerçevede Ahilikte, kısıtlı zamanlarda bir seçenek olarak gerçekleştirilen bir eylem değildir. Derin bir imanın, inancın ve felsefenin ürünü olarak hal edinilmiş bir yaşam biçimidir."

KADEM Kırşehir Temsilcisi Seher Ünsal da yaptıkları çalışmalardan bahsederek, paneli Bacıyanı Rum etkinlikleri kapsamında düzenlediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Emine Şener'in moderatörlüğünde, S.S. Gülümse Isparta Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinden Dilek Gündüz ve Konya Kimya Hatun Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifinden Hatice Mendi, gönüllülük ve kooperatifçilikle ilgili tecrübelerini paylaştı.

Programa, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Genel - 19:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.