Az bulutlu
 • EURO 6.18
 • DOLAR 5.48

Grip olan annelere 7 emzirme kaideyi!

Acıbadem Maslak Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr.
Sağlık - 2 Ekim 2017 15:17 A A

Acıbadem Maslak Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, emziren annelerin gripken aksine daha çok emzirmeleri gerektiğini ancak bazı kaidelere dikkat edilmesinin koşul olduğunu belirterek “Gripken emzirmeye ara vermek bebeğe daha fazla hasarı değen bir vaziyettir. Zira emzirirken virüsle enfekte olan annenin bedeninde bu virüse karşı gelişmiş olan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçip, bebeğin hasta olmasında önleyici tesir yapacakken, emzirmenin kesilmesi ile bu gidişata mani olmuş oluruz. Üstelik bebeği enfeksiyonlardan kansere dek bir hayli hastalıktan gözetici özelliği olan anne sütünden yoksun etmiş oluruz. Dolayısıyla bazı kaidelere kesinlikle dikkat etmek kaydıyla, gripken de bebeğinizi natürel, gözetici bir ilaç olan anne sütü ile besleyin, bol bol emzirin, yorgunsanız da sütünüzü sağarak bebeğinizi beslemeye devam edin” diyor. Dr. Çiğdem Yavrucu, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası kapsamında yaptığı söylemede, grip olan annelere kesinlikle dikkat etmeleri gereken kaideleri anlattı, önemli uyarılar ve tekliflerde bulundu.

Gripken öpmeyin

Grip virüsü solunum yoluyla, öksürük, hapşırık gibi damlacık yoluyla dağıldığı için emzirirken soluğunuzun doğrudan bebeğinize doğru olmamasına dikkat edin. Ne kadar isteseniz de gripken bebeğinizi öpmeyin, ziyarete gelenlere de öpmemeleri için uygun bir dille belirtin. Maske kullanmak bebeğinizi gözetmeye dayanakçı tesir sağladığından hem konut içinde hem de emzirirken maske takın.

Maskenizi 20 dakikada bir değiştirin

Maske kadar maskenin doğru kullanılması da bir o kadar ehemmiyetli. Maskenizi her 20 dakikada bir yenisi ile değiştirin ve daha öncekisini ortalıkta vazgeçmeyin. Ağzı iyice kapatılmış bir poşet içerisinde çöpe atın.

Her emzirme evveli ellerinizi kesinlikle yıkayın

Grip virüsünün salgılar yoluyla dağılmasında eller çok ehemmiyetli bir bulaş kaynağı. Bu sebeple özellikle maskeye değdikten sonra ya da emzirmeden evvel ellerinizi sık sık yıkamanız gözetici tesir sağlaması açısından majör ehemmiyet taşıyor. Ayrıca annenin göğüs ucunun, giysisinin pak olması da gribin bebeğinize bulaşmaması açısından son derece ehemmiyetli.

Odayı sık sık havalandırın

Gerek soluğunuz gerekse öksürüp aksırırken odaya dağılan damlacıklar, uzun saatler havada asılı kalarak odadaki öbür bireylere basitlikle bulaşıyor. Hele de bebeğinizin bağışıklığı henüz kuvvetlenmediği için damlacıklarla dağılan bu virüsler basitçe tesirini gösteriyor. Bu sebeple odaları sık sık havalandırın ve civara pak hava girmesini sağlayın.

Bol su için

Süt imalinde birinci derecede aktif bir kaynak olan su, aynı zamanda enfeksiyon casuslarının bedenden atılmasında da ehemmiyetli bir rol oynadığı için çok kıymetli bir gözetici tesir sağlıyor. Bu sebeple grip olursanız da kesinlikle emzirmeye devam edin ve bu süreçte bol bol su için.

Uykusuz kalmayın

Emzirmek anne için oldukça yorucu bir tempo yarattığından annenin uykusuz kalmaması, dinlenmesi hem yeterli ölçüde sütün oluşması hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek beden mukavemetini artırıcı tesir yarattığı için hastalıklara karşı ciddi seviyede korunma sağlıyor. Bu sebeple uykusuz kalmamaya, fırsat buldukça şekerleme yapmaya itina gösterin.

Bu yiyecekleri kesinlikle harcayın!

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, “Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, gribe karşı beden mukavemetini artırabilmek için sıhhatli beslenmeniz koşul. Hem gribe karşı korunmak hem de şayet gripseniz basit atlatmak için bol taze sebze ve meyve, C vitamini kapsayan gıdalar harcayın. Proteinden zengin beslenmek süt ölçüsünü artırdığı kadar bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiğinden kırmızı etin yanı gizeme haftada 2-3 gün kesinlikle mevsim balığı, rastgele bir alerji vaziyetiniz yoksa her gün yumurta harcayın. Şayet bebeğinizin süt alerjisi yoksa konutta yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotik kapsayan gıdalar da bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için harcamaya itina gösterin” diyor.

Sağlık - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]