13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Güzde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin

Medicana Konya Sağlık Kurumu Diyetisyeni Beyza Vural, bu yarıyıl beden mukavemetinin düşmemesi için bağışıklık sistemini desteklemeye başlamanın bütün zamanı olduğunu belirterek, önerilerde bulundu.
Konya Haber - 3 Ekim 2017 15:32 A A

Medicana Konya Sağlık Kurumu Diyetisyeni Beyza Vural, bu yarıyıl beden mukavemetinin düşmemesi için bağışıklık sistemini desteklemeye başlamanın bütün zamanı olduğunu belirterek, önerilerde bulundu. Vural, “Bağışıklık sistemini desteklemenin, beden mukavemetini artırmanın en iyi yolu öncelikle doğru beslenmektir. Bunun için tüm gıda ögelerinin yeterli alınması gerekiyor. Bir gıda ögesinin beceriksizliği hastalıklara basitlikle davetiye çıkarıyor. Meyve ve sebzeler içinde bulunan polifenolik bileşikler sayesinde bağışıklık sisteminin desteklenmesi açısından ehemmiyetlidir. Günde üç porsiyon yeşil sebze, iki porsiyon meyve tüketimi, kumpaslı uyku, yeteri ölçüde su tüketimi, hareket etmek ve fazla kilolardan kurtulmak bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren başlıca usullerdendir. Bunun yanı gizeme bazı ehemmiyetli nebatsal destekler ile mevsim geçişlerinde beden mukavemetinin çoğalmasına katkıda bulunabilirsiniz” dedi.

Bağışıklık sistemi korunucusu ekinezya

Ehemmiyetli bir nebat olan ekinezyanın enfeksiyonlara karşı savaşan hücrelerin uyarılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini kaydolan Diyetisyen Beyza Vural, “Ekinezya, bedenin enfeksiyonlara karşı mukavemetini artırır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında semptomların gevşemesinde yaygın olarak kullanılabilir. İçerisinde bulunan polisakkaritler, glikoproteinler ve akrilamitler bağışıklık sistemini canlandırır, virüs ve bakterileri baskılar. Çay olarak harcamak en pratik alternatiftir tabi uzunca vakit kullanmamakta fayda var” diye konuştu.

Hastalıklara karşı kalkan oluşturan Beta Glukan

Bedenin korunma personellerini uyararak bağışıklık sistemini dengeleyen ehemmiyetli polisakkarit maddelerden birisinin de ‘Beta Glukan’ olduğunu dile getiren Vural, “Beta glukanın kaynağı yulaf, çavdar, arpa gibi hububatlardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı gizeme mikrobiyal enfeksiyonlar, diyabet ve yüksek kolesterol rehabilitasyonunda da tesirlidir. Bu yarıyılda beslenmenize bir ölçü yulaf ilave edebilirsiniz” biçiminde konuştu.

“Beden mukavemetinin desteklemek için arı poleni”

Beyza Vural, beden mukavemetinin desteklemesi için günde 1 tatlı kaşığı arı poleni harcanabileceğini ifade ederek, “Arılar nektar toplayıp kovanlarına geldiklerine çiçeklerden geçen polenler kovan önündeki tel kafeslerden geçerken dökülür. Bu polenler arıcılar tarafından bir araya gelerek arı poleni olarak kullanılır. Aminoasit, karbonhidrat ve polifenolik maddeler kapsaması sebebiyle besleyici özelliği yüksektir. Beden mukavemetini desteklemek emeliyle günde 1 tatlı kaşığı kullanılabilir. Ancak polen alerjisi olanların harcamaması zorunludur” dedi.

Bağırsakların sıhhati için probiyotikler

Bağırsakların son zamanlarda ‘ikinci beyin’ olarak adlandırılıp bağırsak sıhhatine oldukça dikkat çekildiğini söyleyen Diyetisyen Beyza Vural, “Bağışıklık sisteminin dengelenmesinde probiyotik bakteriler ehemmiyetli rol oynuyor. Bağırsaklarımızda hali hazırda bulunan, sıhhatimize katkıda bulunan bakterilerdir. Bağışıklık sistemini tertip ederek hastalık yapan mikrobiyal casusların gelişmesini baskılar. Enfeksiyonların rehabilitasyonunda ve enfeksiyonlara tutulma sıklığının eksilmesinde kesinlikle kullanılmalıdır” önerisinde bulundu.

Konya Haber - 15:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.