13° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Haşerelerle mücadelede etkin ilaçlar haritası çıkartılacak

Sağlık - 28 Mayıs 2017 13:15 A A

KONYA (AA) – SAVAŞ GÜLER – ANIL KURU – Konya Gıda ve Tarım Üniversitesince (KGTÜ) karasinek, sivrisinek ve hamam böcekleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’nin haşereyle mücadelesinde etkin ilaçlar haritası çıkartılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen projenin, pilot bölge seçilen Konya bölümünü yürüten KTGÜ Stratejik Ürünler Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SARGEM), farklı coğrafi bölgelerde zararlılara karşı kullanılacak ilaçları belirleyecek.

Haşere ile mücadelenin daha bilinçli şekilde yapılmasını sağlayacak çalışma ile çevreye zarar vermeden daha ekonomik ve etkin çaba gerçekleştirilecek.

KGTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin Türkiye tarımı için önemli olduğunu söyledi.

Başta belediyeler olmak üzere zirai alanlarda, zararlı böcekler ve hastalıklarla mücadelede birçok tarım ilacı kullanıldığını anımsatan Çökmüş, şunları dile getirdi:

“Bu tarım ilaçlarına benzer, sivrisinek, hamam böceği ve karasinek için de bazı ilaçlar kullanıyoruz. Özellikle 1950’den sonra bütün dünyada bu ilaçlara karşı zararlı böceklerde direnç ortaya çıktı. Dolayısıyla bu direnç durumunu gözetmeden bir bölgede ilaçlama yapıldığında, yeterince başarılı olunamadığını gördük.”

Çökmüş, Türkiye’nin farklı bölgelerinden böcek ve sinek örnekleri aldıklarını, bunların hangi ilaçlara karşı dirençli olduğunu tespit çalışmaları yaptıklarını anlattı.

Bölgelerde hangi ilacın faydalı olabileceğinin belirleneceğini vurgulayan Çökmüş, “Araştırmalar neticesinde, kullanılan ilaçların hangilerinin maliyetli ve çevre sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyebileceğiz. Sağlık Bakanlığı, bu çalışmayı ilk başta bütün Türkiye’de uygulamak yerine, metot ve deneylerin standart olması açısından pilot bölge olarak Konya ve Şanlıurfa’yı seçti.” diye konuştu.

– Doğru ve bilinçli mücadele sağlanacak

Çökmüş, araştırma kapsamında Konya’daki 5 değişik bölgeden numune aldıklarını, yerel yönetimlerin kullandığı ilaçlara karşı hayvanların ne derece direnç kazandığının tespitinin yapılacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Hangi ilaçlara direnç kazandıklarını belirledikten sonra yerel yönetimlere diyeceğiz ki ‘Bu ilaçları kullanmanıza gerek yok.’ Haşerelere karşı etkili ilaçlar laboratuvar çalışmalarının ardından tespit edilecek. Bu şekilde hem doğru ilaç kullanmış olacağız hem gereksiz ilaç kullanmayacağız hem de çevreye kötü amaçlı müdahale etmemiş olacağız. Gereksiz maddi bir külfetin altına girmemiş olacağız. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra böcek türlerinin haritası çıkarılarak, bunun tüm Türkiye’yi kapsaması sağlanacak. Projemiz gelecek nesillere daha dengeli ve korunmuş bir doğa bırakabilmek açısından son derece önemli.”

– “Uygun kullanılmayan ilaçlar doğayı tahrip ediyor”

Üniversitenin Biyosidal Ürün Analiz Laboratuvarı Biyolojik Etkinlik Birim Sorumlusu Hakan Eligül de haşere üzerinde kullanılan ilaçlar için biyolojik ve kimyasal etkinlik testleri yaptıklarını aktardı.

İlaçların, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanan canlı popülasyonlar ile Dünya Sağlık Örgütünden alınan popülasyonlarda denendiğini vurgulayan Eligül, “Uygun görülen ve popülasyona etki eden ilaçlar ruhsatlandırılıp verilmeye başlanacak. Uygun kullanılmayan ilaçlar doğayı tahrip ediyor. Haşereyi öldürmediği gibi daha da dirençli hale gelmelerine sebep oluyor. Bu durum daha ciddi sonuçlara yol açabiliyor.” diye konuştu.

Sağlık - 13:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.