21° Toz
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.56

Hastanelerde şiddete karşı şifreli önlem

Doktorlar ve diğer sağlık durumu çalışanlarına zorlama olayları her geçen gün artarken, İzmir Millet Hastaneleri Birliği Güney Sekreterliği’ne tabi Eğitim Diş Hastanesi öncelikle almak üzere bazı hastanelere şifreli antre yöntemi uygulanmaya başladı.
Güncel - 15 Ekim 2017 09:43 A A

Doktorlar ve diğer sağlık durumu çalışanlarına zorlama olayları her geçen gün artarken, İzmir Millet Hastaneleri Birliği Güney Sekreterliği’ne tabi Eğitim Diş Hastanesi öncelikle almak üzere bazı hastanelere şifreli antre yöntemi uygulanmaya başladı. Hastanede güvenliğin eksik olduğu ve hastane ile ilgili alınan önemli kararların ihalesinin yapıldığı odalara, şifreli giriş butonları konuldu.

“Herhangi bir saldırıya karşısında bitmiş önlem olmak gerekiyor”

Hastanede yaşadıkları negatif durumlara karşısında bu önlemi aldıklarına uyarı çeken İzmir Eğitim Diş Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Sinan Evcil, “Hastanede görevimiz çalışanlarımızın güvenliği. Çalışanların güvenliğini sağlarken, hastane işlevini çabuk ve etkin bir şekilde yapmamız gerekiyor. Hem hastanemizin hasta hakları açısından ayrıca idareciler keza de doktorlarımız açısından bu şarttır. Burada hiç kimsenin herhangi bir şiddete maruz kalmaması için baştan önlem olmak gerekiyor. Türkiye’de sağlık durumu alanında böyle bir bıkkınlık var, zaten problemler yaşanmaktadır. Bizim de bu problemleri çözmek adına yaptığımız işlemlerden birisi de budur. Siz kameralarla önlemler alırsınız lakin kameralar olan olayı size açıklar. Biz olayı olmadan çözmek istiyoruz. Dolayısıyla giriş çıkışlarda, belirli noktalarda güvenlik tekrar vardır. Ama güvenliğin yetkisiz olduğu noktalarda böyle tedbir alıyoruz. Zaten güvenliği ya güvenlik elemanıyla yaparsınız ya da bu alıcı kapılarla sağlarsınız “dedi.

Güvenliğin eksik olduğu noktalar için

Şifreli giriş sisteminin hastane ile ilgili kayda değer kararların alındığı bölüme de konduğunu belirten Doç. Dr. Evcil, “Burada umulan satım ihaleleri yapılıyor. Bu ihalelerde de bir emniyet ve yükümlülük gerektirmektedir. Bunların hepsi kameralarla kaydoluyor ama herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına da mahremiyet taşıyan alanları kapatmamız korumamız gerekmektedir. Bizim hastanemizin somut şartları bunu zorlamaktadır. Güvenlik elemanı sayımız kısıtlı olduğu için ve onları da hasta haklarında kullandığımız için burada problem yaşıyoruz. Bu problemi önlemek namına bu işlemleri yapıyoruz” diye konuştu.

“Doktorumuza, elemanlarımıza bıçaklı hücum oldu”

Şifreli giriş yöntemi ile vatandaşların gizli iletişime geçemeyeceği iddialarına da değinen Başhekim Mehmet Sinan Evcil, şunları söyledi:
“Hastalarımız buraya geldiklerinde sırık bir görevlimiz göre karşılanmakta ve onun eşliğinde bize gelerek hastalarımızla da birebir konuşmaktayız. Burada güvenlik elemanımıza, veri tescil elemanımıza bıçaklı hücum, doktorumuza hamle oldu ve bunların hepsi beyaz kod çerçevesinde savcılıkta vardır. Savcılık dosyaları incelendiğinde haklı olduğumuz görülmektedir.”

Mihrap Düzöz – Sinan Yeniçeri

Güncel - 09:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.