-1° Hafif kar yağışlı
 • EURO 4.62
 • DOLAR 3.77

Herkes kaçarken o yatırım yapmayı seçim etti

Diyarbakırlı iş adamı Engin Yeşil, şehirdeki çatışmalı etraf sebebi ile yatırım yapmayan ve kenti terk eden yatırımcıya inat 2016 senesinde fabrikasında imal yapmaya başladı.
Ekonomi - 2 Ekim 2017 13:58 A A

Diyarbakırlı iş adamı Engin Yeşil, şehirdeki çatışmalı etraf sebebi ile yatırım yapmayan ve kenti terk eden yatırımcıya inat 2016 senesinde fabrikasında imal yapmaya başladı. Bir vakit güçlük sürükleyen Yeşil, huzur civarının sağlanması ile beraber sanki dünyaya ambalaj ihraç etmeye başladı. 12 milyon dolara mülk olması tasarlanan ve 10 milyon dolarlık yatırımı bitirilen fabrikada istihdam edilen 163 personel, arzlara yetişmek için 3 vardiyalı çalışmaya başladı. Yaptığı yatırım ile şehirdeki işsizliğe bir nebze de olsa katkı sağlayan Yeşil, şu anda doğu şehirlerin tamamı ile Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Ankara gibi şehirler ile Kuzey Irak, Gürcistan ve Cezayir’e ihracat yapmaya başladı. Senelik 50 milyon lira ciroya erişen Yeşil’in en büyük niyeti çalışma etrafını genişletip daha fazla bireye istihdam olanağı sağlamak.

Senelik 50 bin ton imal

Çalışmaları ile alakalı İHA muhabirine söylemelerde bulunan Engin Yeşil, fabrikalarının 2016 senesinde imal yapmaya başladığını söyledi. Senelik 50 bin tona yakın bir imal reelleştirdiklerini kaydolan Yeşil, “Şu anda 163 personel bünyemizde çalışıyor. Bizim aylık 400 bin dolar Kuzey Irak’a ihracatımız var. Kuzey Irak dışında biz şu an Gürcistan ile Cezayir ve başka ülkelerde de çalışma yapıyoruz. Toplam 24 bin metrekare üzerinde 13 bin metrekare kapalı alanımız mevcut. Bizim toplam yatırım meblağımız 12 milyon dolar. Şu anda asıllaşan 10 milyon dolar mevcut, 2 milyon dolar da önümüzdeki aylarda hakikatleşerek fabrikamızı bütün kapasite ile çalıştırmaya başlayacağız” dedi.

“Kuzey Irak’ı tehlikeli görüp Gürcistan’a yöneldik”

Senelik 50 milyon lira dolayında cirolarının olduğunu kaydolan Yeşil, şöyle devam etti:
“Burada ürettiğimiz mülklerin yüzde 33’şöhreti ihracat yapıyoruz, yüzde 67’lik kısmını da iç pazara sunuyoruz. İç pazara, doğu kentlerimizin neredeyse tamamına ayrıca, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Ankara gibi şehirlere yolluyoruz. Dış pazarda, şu an Kuzey Irak ve Gürcistan’a mülk yolluyoruz. Gürcistan’a ihracatımız çok yeni. Son günlerde Kuzey Irak’ı tehlikeli bir bölge olarak görmeye başladık. Bu sebeple başka arayışlar içine girmeye başladık. Bu sebeple Gürcistan’a yöneldik ve bu ülkeye ilk sevkiyatımızı da yaptık. Bundan sonra da ağırlığımızı oraya vermeyi tasarlıyoruz.”

“Kapı kapanırsa hem bölge hem ülke, ekonomik olarak etkilenir”

Halihazırda Kuzey Irak’a aylık 400 bin dolar ihracat yaptıklarını aktaran Yeşil, şu ifadeleri kullandı:
“Kapı kapanırsa hem ülke olsun hem bölge olsun ekonomi istikametinde çok negatif etkilenir. Türkiye’nin Kuzey Irak’a senelik ihracatı 8 milyar dolar etrafında. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke de Irak. İster istemez hepimiz çok etkileneceğiz, hem ülke olarak hem bölge olarak. Çatışmalı süreçten sonra hem kapasitemiz arkasıydı hem yapımımız arkasıydı savaşın olduğu yerde yatırım olmaz, fobi olur. Ama şu anda bölge çok rahat, bu sebeple rahat rahat çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşletmeleri, iş adamarını biz Diyarbakır’a davet ediyoruz. Burada yatırım yapmalarına mani hiçbir vaziyet mevzubahisi değil.” 

Aydın Yorat – Emrah Kızıl
 

Ekonomi - 13:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]