21° Toz
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.56

I. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi devam ediyor

Milletlerarası Tıbbi ve Aromatik Bitki Örtüsü Kongresi yurt içinden ve yurt dışından gelen bilim insanlarını ağırlamaya devam ediyor.Kongrenin 2.
Konya Haber - 11 Mayıs 2017 18:02 A A

Milletlerarası Tıbbi ve Aromatik Bitki Örtüsü Kongresi yurt içinden ve yurt dışından gelen bilim insanlarını ağırlamaya devam ediyor.

Kongrenin 2. gününde, katılımcılardan Handong Global University’den Prof.Dr. Kim Jong Bae, “Afiyet ve Fonksiyonel Gıdaların Gelecekteki Görünümü” konulu sunumunu yaparak dinleyenleri alanla ilgili bilgilendirdi. Ökse otu konusunda incelemeler yapan Prof.Dr. Kim Jong Bae, ökse otunun faydaları ve bu bitkinin içeriğinden yararlanılarak yapılan karışımlarla ilgili Güney Kore’de ciddi incelemeler yürütüldüğünü kaydederek, “1995 yılından beri alanda yapılan bilimsel çalışmalar arttı. Bu bitki diyabet tedavisinde, kanser tedavisinde, obezite ile mücadelede kullanılıyor ve olumlu sonuçları kanıtlandı. Kore’de bu bitki bilimsel metotlarla üretiliyor. Avrupalı şirketler bu bitkiden yararlanarak kanser tedavisine karşın ilaçlar geliştiriyor. Ökse otunun hayat kalitesini artırdığı, geliştirilen çalışmalarla kanıtlandı” dedi.

Kore’nin ökse otu ile Türkiye’nin ökse otunun aynı özellikler taşıdığını kaydeden Prof.Dr. Kim Jong Bae, bunun iki ülkenin geçmişten gelen yakın ilişkileri düşünüldüğünde, güzel bir tesadüf olduğunu da ifade ederek, Kore ökse otu ve Türk ökse otunun bir araya getirilerek yapılacak bir tıbbi çözümün de kongre vesilesiyle gündeme getirilmesinin kayda değer olduğunu belirtti. Bu bitkinin kullanıldığı alanlardan ve yapılan deneylerden bahseden Prof.Dr. Kim Jong Bae, Kore’de ve Uzak Doğu’da epeyce popüler olan ’ginseng’den de bahsetti. Bu otsu bitkinin de son derece yardımsever olduğuna değinen Prof.Dr. Kim Jong Bae, ’ginseng’in Kore’de kozmetikten cerrahiye her alanda kullanıldığını sözlerine ekledi.

Sunumunun gerisinde sorulara cevap veren Prof.Dr. Kim Jong Bae, kongrenin bitkilerle ilgili yapılacak olan bilimsel çalışmalara kapı aralayacağını sözlerine ekledi.

Konya Haber - 18:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.