17° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.87
 • DOLAR 6.17

İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar İstişare Toplantısı

Ekonomi - 19 Kasım 2019 18:15 A A

KAYSERİ (AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Türkiye, bu harekat başlayınca dostlarıyla sınandı ve ne kadar dostu olduğunu gördü. 190 ülkedeki muhataplarımıza kendi dillerinde mektup yazarak Türkiye’nin bu konudaki haklılığını anlattık." dedi.

Hisarcıklıoğlu, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Niğde oda ve borsa başkanlarının katılımıyla Kayseri Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen İç Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa İstişare Toplantısı'nda,19 Kasım Dünya Kadın Girişimciler Günü’nü kutladı.

TOBB olarak kadın girişimciler kurulunu kurduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, her geçen gün kadınların iş dünyasının idaresindeki rollerinin de arttığını belirtti.

Barış Pınarı Harekatı'na da değinen ve TOBB olarak yaptıklarını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Türkiye, bu harekat başlayınca dostlarıyla sınandı ve ne kadar dostu olduğunu gördü. 190 ülkedeki muhataplarımıza kendi dillerinde mektup yazarak Türkiye’nin bu konudaki haklılığını anlattık. Bakü'de tarihte ilk kez Türk Ticaret Sanayi Odasını kurduk, 6 ülkenin iş insanlarının katılımıyla tek çatı altında buluştuk. Genel kurul yaptık. Daha sonra da 6 ülkenin liderleri bir araya geldi." diye konuştu.

Toplantıya İç Anadolu Bölgesi'ndeki oda ve borsa başkanlarının katıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Bulunduğumuz bu bölge imkansızlıkların içinde imkansızı başaranların bulunduğu bölge. Doğal zenginliklerimiz yok, hayvancılığımız, tarımımız çok yok. Bu zorluklara rağmen başarı hikayeleri yazan insanların temsilcisisiniz. Geçmişte bu illerimizin durumunu çok iyi biliyoruz. Bugün geldiğimiz bu noktada bu iller ülkenin önemli tarih, kültür, sanayi, turizm, eğitim kentleri haline geldi. İllerimizdeki bu dönüşüme öncülük eden oda ve borsa başkanlarına teşekkür ediyorum. İlerimizin hedefleri için çalışmak zorundayız."

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise iş dünyasının mensupları olarak alıp satmakta, rekabet etmekte, pazar bulmakta karşılaştıkları sorunlara rağmen daha fazla çalışmak gerektiğini vurguladı.

İş dünyasının yaşadığı sorunlara da değinen Gülsoy, "Bir süredir faizlerde yaşanan düşüşLe özel bankaların direncinin mutlaka kırılması lazım. Faizleri daha aşağıya çekmedikçe, enflasyonu tek haneli rakamlara indirmedikçe müteşebbislerin bunca teşvik uygulamasına rağmen yine de yatırım yapması ve istihdam yaratması zor görünüyor." diye konuştu.

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış da ülke ekonomisinin zor bir süreçten geçmesine rağmen çalışmaya ve proje üretmeye devam ettiklerini söyledi.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise sanayiciler olarak yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini dile getirdi.

Programda 19 Kasım Dünya Kadın Girişimciler Günü dolayısıyla kadın girişimcilerin katılımıyla pasta kesildi.

Ekonomi - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.