Hafif yağmur
 • EURO 6.08
 • DOLAR 5.37

İdlib intikali sığınmacılara umut ışığı oldu

Esad rejiminin siyasi muhaliflere karşın kıyımlarıyla başlayan iç savaş, 6 sene baştan başa uluslararası güçlerin güdümünde gelişen çetelerin acımasız yayılımıyla önüne geçilemez bir kaosa dönüştü.
Güncel - 16 Ekim 2017 10:56 A A

Esad rejiminin siyasi muhaliflere karşın kıyımlarıyla başlayan iç savaş, 6 sene baştan başa uluslararası güçlerin güdümünde gelişen çetelerin acımasız yayılımıyla önüne geçilemez bir kaosa dönüştü. Çok sayıda sivilin katledildiği bu karışıklık milyonlarca Suriyelinin Türkiye başta olmak üzere değişik ülkelere göçüne niçin olurken, bununla birlikte göçün meydana geldiği ülkelerde de değişik dengelerin aksamasına niçin oldu. Göçlerin meydana getirdiği ekonomik sorunların yanı sıra, sınır çizgisinin iki yakasında yaşayan akrabaların arasına da az kalsın uçurumlar girdi.

Astana görüşmeleri zarfında Rusya ve İran işbirliğiyle ‘çatışmasızlık’ tesis etmek için Suriye’nin İdlib kentine yoğun askeri birliklerle intikal gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri, ayrıca Suriyeliler için hem de Türk vatandaşları için umut ışığı oldu. Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeliler ile savaştan önce Suriye ile ticaret yapan Türk vatandaşları, bölgedeki çatışmasızlık düzenini iple çekmeye başladı.
Hayrullah Raban isimli Suriyeli, ailesinden öyle çok kişinin katledildiği Hama kentinden 5 yıl önce Türkiye’ye sığındığını belirterek, “Memleketimizde fazla fena bir savaş ve bombalar vardı. Buraya kaçtık geldik. Pamuk, fıstık, soğan tarlalarında amelelik yapıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib’e girmiş ve insanları kurtaracaklar. Şehrimiz her yerde tehlikesiz olursa gitmek istiyorum ama bize orada talih değil. Hala savaş var, nasıl gideceğiz?” dedi.

“Türk askerlerini görünce oğullarımı görüyorum”

Sınırın Türkiye tarafındaki Hatay’ın Reyhanlı ilçesine alt Kuşaklı Mahallesi’nde yaşayan 6 çocuk annesi Fatma Cemiloğlu (47) ise hudut çevresinde Türk askeri gördüğü vakit gururlandığını vurgulayarak, “Onları gördüğüm vakit sanki oğullarımı görmüş gibi hissediyorum. ‘Ya rabbim’ diyorum, kurban olayım. Türk askerlerimize Allah yardımcı olsun. Bizi koruyorlar. Onlar olmazsa Allah bilir acilen ne olur? Çocuklarımız, namusumuz nereye gidecek? Allah onları korusun” ifadelerini kullandı.

“Orman kanunlarının yaşandığı ülke kurdular”

8 çocuk babası Ahmet Cemiloğlu da (40) Suriye savaşı başlamadan önce Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda taksicilik yaptığını, savaştan sonra bütün dengelerin daha alçak üstteki olduğunu anlattı. Sınırın ayırdığı Suriye tarafındaki akrabalarıyla savaştan önce yakın ilişki içinde olduğunu oysa savaştan sonradan çoğu vakit bir araya gelemediklerini anlatan Cemiloğlu, taksiciliği bıraktıktan sonra Kuşaklı köyünde çiftçilik yaptığını aktardı. Cemiloğlu, şöyle devam etti:
“Suriye’de 15 senemi geçirdim. Oranın yaşam tarzı ve insanları başkaydı. Acilen ise savaş bölgesi oldu. Türkiye’nin İdlib’e girmesi güvenlik ve güvenlik açısından iyi oldu. Oradaki arkadaşlarımız ve akrabalarımızla internet ve telefon üzerinden görüşüyoruz. El-Nusra olsun, Özgürlük Suriye Ordusu olsun, bin tane kol çıktı ve herkes orman kanunlarının yaşandığı kendine göre bir ülke kurmuştu. Askerimiz doğru orada güvenlik oluşacak. Allah yardımcıları olsun. Türkiye’deki sığınmacılar geri dönmek için savaşın bitmesini sabırsızlıkla bekliyorlar.”

Nuri Pir – Erdal Can İçelli
 

Güncel - 10:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]