16° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.59

İtfaiyeciler mesleki yeterliliklerini tatbik etti

Türkiye’nin bambaşka şehirlerinden itfaiye yöneticilerinin katıldığı çalıştay dahilinde düzenlenen tatbikatlar bitik kesti.
Konya Haber - 22 Mayıs 2017 12:30 A A

Türkiye’nin bambaşka şehirlerinden itfaiye yöneticilerinin katıldığı çalıştay dahilinde düzenlenen tatbikatlar bitik kesti. Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Tüm İtfaiyeciler Birliği’nin Mesleki Yeterlilik Çalıştayı ile uygulamalı tatbikatına konut sahipliği yaptı. İtfaiye iş standartlarının yeterliliklerinin ele alınması için yapılan birincil çalıştay olma özelliğini içeren programa 16 büyükşehir, 1 il ve 1 ilçe belediyesinden itfaiye yöneticileri katıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi Sancak İtfaiye Merkezi Başvuru ve Araştırma alanındaki trafik kazalarına ve LPG yangınlarına müdahale tatbikatında, bilgi birleştirme, olay yerinin güvenliği, araç içinde yaralıya yönelik ilk destek çalışmaları, sıkışma durumlarının değerlendirilmesi, araçtan tümdengelim şeklinin belirlenmesi ve yaralının araçtan çıkarılması, yaralıya araçtan çıkardıktan sonra yapılacak ilk destek ile LPG yangınlarında ekibin olay yerine intikali, olay yerinin güvenliğinin alınması, yakıt akışının kesilmesi, parlama ve patlamaya karşı soğutma işleminin yapılması kullanım edildi.

-Boğulma vakalarına müdahale tatbikatı-

sonradan yapılan yapı yangını ve arama kurtarma tatbikatı, şehirsel arama kurtarma tatbikatı ile Altınapa Barajı’nda yapılan boğulma vakalarına müdahale tatbikatı solgun kesti. Katılımcılara, yapıların yangına aleyhinde alınan önlemler yönünden denetimi konusunda bilgilerin verildiği program kapsamındaki genel değerlendirme toplantısı Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Cevdet İşbitirici ile Akdeniz Üniversitesi’nden Ölçme ve Değer Biçme Uzmanı Cem Oktay Güzeller ve MYK Uzmanı Korel Ünsal’ın katılımı ile yapıldı. Toplantıda MYK Süreçleri ve tatbikata ilişkin genel değer biçme ve izlenecek yol haritası ele alındı.

Konya Haber - 12:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.