31° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Japonya’daki tsunami 1 milyon deniz canlısını Amerika Birleşik Devletleri kıyılarına taşıdı

Japonya’da 2011’de alana gelen 9 majörlüğündeki zelzele ve sonrasında oluşan tsunami, 289 farklı deniz canlısı cinsi Pasifik Ummanu’ndan binlerce km öteye Amerika Birleşik Devletlerinin batı kıyılarına taşıdı. Guardian gazetesinde yer alan habere göre, uzmanlar, takribî 1 milyon.
Yaşam - 2 Ekim 2017 17:30 A A

Japonya’da 2011’de alana gelen 9 majörlüğündeki zelzele ve sonrasında oluşan tsunami, 289 farklı deniz canlısı cinsi Pasifik Ummanu’ndan binlerce km öteye Amerika Birleşik Devletlerinin batı kıyılarına taşıdı.

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, uzmanlar, takribî 1 milyon deniz canlısının tsunami enkazıyla 7 bin 725 km yolculuk yapmasını şimdiye kadar kaydolunmuş en uzun “deniz göçü” olarak nitelendirdi.

Çalışmayı yürüten Oregon Eyalet Üniversitesinden uzman John Chapman, “Bu, deniz biyolojisinde belki de tarihte alana gelen en büyük tasarlanmamış natürel deneylerden biri oldu.” dedi.

Iwate, Miyagi ve Fukuşima bölgelerinden 5 milyon ton enkazın çıkmasına neden olan tsunamide, uzmanlara göre, enkazın yüzde 70’i süratle umman tabanına çöktü ancak rakamsız duba, rıhtım, tekne ve kaldırma gücü olan değişik parçalar denize süpürüldü.

Çalışmada, 2012’nin haziran ayından bu senenin şubat ayına kadar, 600 parça enkazın üzerine tutunan Japonya’ya has 289 deniz canlısı cinsinin, Washington, Oregon, California, British Columbia, Alaska ve Hawaii sahillerine kadar çekildiği bildirildi.

Ummanun doğusuna çekilen canlılardan üçte ikisinin, daha evvel Amerika Birleşik Devletlerinin batı sahillerinde hiç görülmediğini belirten uzmanlar, bu cinslerden rastgele birinin batı sahillerinde kolonileştiğini söyleyebilmek için birkaç sene gerekeceğini ifade etti.

Japonya’da 11 Mart 2011’de alana gelen 9 majörlüğündeki zelzele ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali’nde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. Bölgede yaşayan on binlerce şahıs sızıntının ardından konutlarını terk etmek zorunda kalmıştı.

Sızıntının tamamen hakimiyet altına alınarak santralin tasfiyesinin on seneler süreceği hipotez ediliyor.

Çalışma “Science” mecmuasında da yayımlandı.  

Yaşam - 17:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.