15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 7.04
 • DOLAR 6.14

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

– Tokat ve Çankırı’da kadına yönelik şiddete tepki gösterildi
Genel - 25 Kasım 2018 19:16 A A

TOKAT/ÇANKIRI (AA) – AK Parti Tokat Kadın Kolları Başkanlığı "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla etkinlik düzenledi.

Cumhuriyet Meydanı'nda ellerinde pankartlarla toplanan grup adına açıklama yapan AK Parti Kadın Kolları İl Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Öztürk, kadına yönelik şiddetin insan hakkı ihlali olduğunu vurguladı.

AK Parti'nin kurulduğu günden itibaren, kadınların ekonomi, siyaset, bilim ve eğitimde güçlendirilmesi misyonu ile atılan her adımda kadınların iş ve aile hayatlarını dengeleyebilmesi adına kolaylaştırıcı düzenlemeler getirildiğini ifade eden Öztürk, "Her alanda kadınların varlığının normalleştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır." dedi.

Etkinliğe katılanlar, kadına şiddeti kınadı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İl Temsilciliği üyeleri de kadına yönelik şiddetin son bulması için Köprübaşı mevkisinde toplanarak uçurtma ve balon uçurdu.

– Çankırı

Çankırı'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Kucaklama Taşı'ndan başlayan yürüyüş, Karatekin Parkı'nda sona erdi.

Çankırı Motosiklet Derneği'nin de katıldığı yürüyüşte kadınlar ve erkekler ellerindeki döviz ve pankartlarla kadına yönelik şiddeti kınadı.

Karatekin Parkı'nda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, kadına yönelik şiddetle mücadelede bilinç ve farkındalık yaratmak istediklerini söyledi.

Kadına şiddetin, kadının maddi ve manevi varlığına büyük hasar verdiğini ifade eden Yıldırım, "Şiddet sadece kadınlarımızın sorunu değildir. Şiddet Toplumsal bir sorundur. Bu sorun kadının ve toplumun gelişmesinin önünde ciddi bir engeldir." dedi.

Her yaştan, her gelir ve eğitim düzeyinden kadının şiddet gördüğüne vurgu yapan Yıldırım, şunları dile getirdi:

"Kadınlar üzerinde çeşitli derecelerde zararlara sebebiyet veren bu hastalıklı durumun temelinde, erkeklerin kadınlara yönelik bakış açısındaki ve karşı cinse yükledikleri normlardaki anormallikler yatıyor. Bunun yanı sıra araştırmalar, özellikle fiziksel darbe içeren şiddet vakalarında, çocuklukta maruz kalınan aile içi davranış ve olayların da rol oynadığını gösteriyor."

Genel - 19:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.